Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) poinformował, że przekaże 116,5 mln zł na budowę efektywnego systemu ciepłowniczego Przedsiębiorstwu Energetyki Cieplnej w Gliwicach. To pierwszy projekt dofinansowany z programu Zeroemisyjny system energetyczny OZE – źródło ciepła dla ciepłownictwa. Jego budżet wynosi 2 mld zł. W imieniu NFOŚiGW, umowy podpisał Józef Matysiak, zastępca prezesa zarządu.
Budowa efektywnego systemu ciepłowniczego ze wsparciem z NFOŚiGW
Projekt dotyczy budowy magazynu ciepła, instalacji solarnej oraz montażu pomp ciepła. Inwestycje będą towarzyszyły projektowi Park Zielonej Energii.
– Celem programu „Zeroemisyjny system energetyczny OZE – źródło ciepła dla ciepłownictwa” jest wspieranie inwestycji dotyczących wytwarzania energii cieplnej z odnawialnych źródeł: pomp ciepła, kolektorów słonecznych czy geotermii. Inwestycje w Gliwicach wpisują się w priorytet transformacji energetycznej, zgodnie ze strategią Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na lata 2025 – 2028 – skomentował Józef Matysiak, zastępca prezesa zarządu NFOŚiGW.
Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gliwicach otrzyma ponad 69 mln zł dotacji oraz ponad 47 mln zł pożyczki na rozwój systemu ciepłowniczego. Łączny koszt projektu to 166,5 mln zł. Prace mają zakończyć się do końca 2027 r.
Budowa efektywnego systemu ciepłowniczego – cele projektu
Projekt zakłada budowę naziemnego magazynu ciepła wraz z niezbędną infrastrukturą. Zbiornik będzie miał 22 metry średnicy i 32 wysokości. Jego pojemność wyniesie 12 tys. m³. Woda będzie głównym czynnikiem grzewczym w tym magazynie – podaje NFOŚiGW. W ramach projektu zaplanowano też budowę instalacji solarnej. Ma ją tworzyć ponad 1000 kolektorów, podzielonych na trzy pola (kolektory słoneczne cieczowe typu płaskiego). Łączna moc instalacji ma wynieść ponad 13 MW. Rurociągi technologiczne połączą kolektory do produkcji ciepła, a czynnikiem grzewczym w obiegu kolektorów słonecznych będzie glikol propylenowy. Co więcej, projekt zakłada zabudowę pomp ciepła, które zostaną połączone z miejską siecią ciepłowniczą. Jako źródło odzyskiwanego ciepła, będą one wykorzystywały oczyszczone ścieki miejskie. Dodatkowa zdolność wytwarzania energii cieplnej wyniesie 12 MWt – podaje NFOŚiGW.
Spodziewane efekty
- roczna oszczędność 681 GJ energii cieplnej (końcowej),
- roczna produkcja 241 tys. GJ ciepła z OZE,
- zmniejszenie emisji CO2 o prawie 30 tys. ton rocznie.
Jak podaje NFOŚiGW, PEC Gliwice planuje osiągnięcie poziomu infrastruktury wytwórczej ciepła definiowanego jako „efektywny system ciepłowniczy” na przełomie lat 2028/2029. Dofinansowana inwestycja jest jednym z elementów niezbędnych do osiągnięcia efektywności systemu – podkreśla Fundusz. Beneficjent otrzymał z NFOŚiGW w ubiegłym roku również dofinansowanie na budowę Parku Zielonej Energii oraz na projekt Digitalizacja sieci ciepłowniczej należącej do Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej – Gliwice.
Na podstawie nadesłanej informacji
fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)












