Bez plastiku

Bez plastiku – ogólnopolski partner gdańskiej akcji

Sklepy JYSK dołączyły do akcji „Gdańsk bez plastiku” – inicjatywy polegającej na promowaniu proekologicznych postaw, dbaniu o naturę oraz zmniejszaniu użycia plastiku w życiu codziennym mieszkańców i przedsiębiorców – poinformował Urząd Miejski w Gdańsku (UM).

Magistrat zaznacza, że choć inauguracja projektu dla JYSK rozpoczęła się w Gdańsku, to jednak działania obejmą wszystkie 241 sklepów sieci handlowej w całym kraju.

Polska sieć sklepów z wyposażeniem dla domu JYSK ma swoją siedzibę właśnie w Gdańsku. To tutaj 21 lat temu została zarejestrowana firma i właśnie w tym mieście powstał pierwszy sklep. Teraz to z Gdańska wychodzi przykład do innych miast. Inauguracja projektu odbyła się w czwartek, 4 marca br. – podkreślił magistrat.

JYSK dołącza do akcji „Gdańsk bez plastiku”

Bardzo się cieszę, że JYSK dołącza do grona już 37 podmiotów, które aktywnie wspierają akcję i dają przykład innym, jak ważna jest likwidacja plastiku z codziennego użycia, a także jego recykling. Dziękuję za to z całego serca, bo myślę, że to robimy nie tylko dla siebie, ale także dla naszych dzieci, a gdańska solidarność jest także solidarnością z następnymi pokoleniami – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Aby podkreślić udział w projekcie prezydent Gdańska wręczyła Piotrowi Padalakowi, dyrektorowi zarządzającemu JYSK Polska tablice z pięcioma zasadami funkcjonowania bez plastiku dla przedsiębiorców i z 10 ogólnymi zasadami ograniczania plastiku dla mieszkańców.

Staramy się dawać przykład i jako firma sami robić rzeczy, które mają na celu ograniczenie plastiku i dbanie o środowisko. Robimy to z myślą o przyszłych pokoleniach. Mam także wrażenie, że obecnie zrozumienie potrzeby ochrony środowiska jest coraz większe. Taka akcja, jak „Gdańsk bez plastiku” i edukowanie pracowników w firmach bardzo pomaga w osiąganiu celu i uświadamianiu, jak ważne jest dbanie o środowisko, dlaczego warto i jak można to robić – mówił dyrektor Padalak.

Bez plastiku – sieć handlowa z sukcesem w ograniczaniu użycia plastiku

Według gdańskiego magistratu, JYSK z sukcesem wdraża zasady rekomendowane przez miasto w ramach omawianej kampanii. Działania dotyczą zarówno biura głównego, jak i sklepów. Zredukowane zostało wykorzystywanie plastikowych butelek z wodą na rzecz dozowników z wodą kranową. Sukcesywnie ograniczane jest także użycie plastiku w obszarach socjalnych. W pomieszczeniach dla pracowników wykorzystywane są pojemniki biodegradowalne, a w planach jest zredukowanie plastiku do zera. JYSK nie zapomina także o recyklingu i edukacji w kwestiach prawidłowej segregacji odpadów. Organizowane są także szkolenia, webinary i inne działania mające na celu edukację w zakresie dobrych praktyk i ograniczania plastiku w biurze/administracji oraz w sklepach przekonuje UM.

Jako JYSK będziemy w najbliższych latach wdrażać szereg proekologicznych działań, w tym wprowadzać więcej produktów z recyklingu plastiku, czy innych surowców. Chcemy też wspierać miasto w promowaniu tematu zmiany nawyków na te bardziej przyjazne dla środowiska. Dlatego zadeklarowaliśmy wsparcie aktywności społecznych, które miałyby ten cel realizować – zaznaczył Piotr Padalak.

Bez plastiku – rocznie co 475 ton tworzyw sztucznych mniej

JYSK rozpoczął już także wymianę opakowań pościeli oraz prześcieradeł z plastikowych na papierowe taśmy z certyfikatem FSC. Pozwoli to usunąć 27 mln plastikowych toreb rocznie i jest kolejnym przykładem odpowiedzialnego podejścia sieci na rzecz środowiska – chwali firmę gdański magistrat. Zredukowanie takiej liczby plastikowych opakowań wyeliminuje ze środowiska rocznie ok. 475 ton długo rozkładającego się tradycyjnego plastiku z petrochemicznych polimerów.

Sklepy JYSK kilka razy w roku przeprowadzają także akcję promocyjną, w której zachęcają do przychodzenia na zakupy z własną torbą. Wtedy na wszystkie produkty, które się do niej zmieszczą obowiązuje dodatkowy rabat. Kolejna tego typu akcja rusza już 18 marca br. Tego dnia, pierwszych 20 klientów gdańskich sklepów JYSK otrzyma proekologiczne torby z grafiką miejskiego programu – dodaje UM.

„Gdańsk bez plastiku” – dwa lata akcji

To inicjatywa trwająca od lutego 2019 r. i polegająca na promowaniu proekologicznych postaw, dbaniu o naturę oraz ograniczaniu użycia plastiku w życiu codziennym. Wśród sugerowanych przez miasto 10 zasad bez plastiku dla mieszkańców znalazły się m.in.: zabieranie na zakupy toreb bawełnianych, zamawianie napojów w kubkach wielorazowego użytku i bez słomek czy pakowanie jedzenia na wynos we własne szklane lub metalowe pojemniki. Gdańsk poprzez różne inicjatywy – rozdawanie bawełnianych toreb na zakupy, spotkania edukacyjne czy stworzenie proekologicznych murali zdobiących szkoły, stara się dotrzeć z przekazem do jak największej liczby mieszkańców.

Na podstawie media.gdansk.pl

fot. UM w Gdańsku

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

 

reklama

partner merytoryczny