Baterie do samochodów elektrycznych

Baterie do samochodów elektrycznych wyprodukują w Jaworze

Daimler poinformował, że zbuduje fabrykę baterii do samochodów elektrycznych w Jaworze na Dolnym Śląsku.

Tym samym koncern rozszerzy swoją globalną sieć produkcji baterii do elektryków do dziewięciu fabryk.

W Jaworze zbudują fabrykę produkującą baterie do samochodów elektrycznych

Do 2022 r. przeprowadzimy elektryfikację całego portfolio Mercedesa proponując naszym klientom różne wersje pojazdów z napędem elektrycznym w każdym segmencie. Wśród nich będzie co najmniej dziesięć samochodów w pełni elektrycznych. Baterie do tych aut wyprodukujemy w naszych fabrykach, bo jest to ważny czynnik sukcesu w erze elektromobilności. Fabryka baterii w Jaworze jest drugą już inwestycją Mercedesa w tej lokalizacji. Pierwszą jest inteligentna fabryka zaawansowanych technologicznie silników do pojazdów konwencjonalnych, a teraz wprowadzamy do Polski kolejną technologię przyszłości – powiedział Markus Schäfer, członek Zarządu ds. produkcji i łańcucha dostaw Mercedes-Benz Cars.

Daimler informuje też, że w Jaworze, ok. 100 km od granicy z Niemcami, powstaje obecnie fabryka czterocylindrowych silników do pojazdów hybrydowych i konwencjonalnych. Zakład ten zatrudni ponad 1000 osób.

Decyzja Mercedes-Benz Cars o rozpoczęciu produkcji baterii elektrycznych do nowego typu pojazdów w Jaworze pokazuje, że firmy, które rozpoczęły działalność w naszym kraju pozytywnie oceniają klimat inwestycyjny i chcą dalej się tu rozwijać. Jesteśmy świadkami rewolucji przemysłowej 4.0, w której Polska odgrywa wiodącą rolę. Tym bardziej cieszy fakt, że w Jaworze będą produkowane nie tylko tradycyjne silniki, ale także serca samochodów przyszłości, czyli baterie elektryczne – powiedział Mateusz Morawiecki, premier rządu.

Baterie do samochodów elektrycznych i 300 nowych miejsc pracy

Produkcja silników w Jaworze rozpocznie się w 2019 r. i będzie zaopatrywać zakłady Mercedes-Benz Cars na całym świecie. Dzięki budowie nowej fabryki baterii w Jaworze powstanie ponad 300 nowych miejsc pracy. Montaż baterii będzie wyposażony w najnowocześniejsze technologie i, podobnie jak fabryka silników, będzie zaopatrywany w energię odnawialną. Seryjna produkcja baterii do pojazdów z rodziny EQ (Electric Intelligence) rozpocznie się na początku kolejnej dekady – zaznacza Daimler.

Fabryka silników i nowa fabryka baterii w Jaworze są ważnymi ogniwami naszej globalnej sieci produkcji układów napędowych. Mamy obecnie dziewięć fabryk baterii na świecie, co zapewnia nam bezpieczeństwo produkcji aut z napędem elektrycznym. Lokalizacja w Jaworze okazała się dobrą decyzją już przy budowie fabryki silników. Budowa fabryki baterii to kontynuacja tego sukcesu. Cieszymy się bardzo z rozwoju współpracy z regionem i polskimi koleżankami i kolegami – skomentował Frank Deiß, szef działu produkcji układów napędowych Mercedes-Benz Cars.

Daimler zaznacza, że Mercedes-Benz Cars jest jedną z pierwszych dużych firm przemysłowych, które zawarły umowy z lokalnymi dostawcami zielonej energii elektrycznej i ciepła w Polsce. Zarówno fabryka silników, jak i nowa fabryka baterii będą zaopatrywane w energię odnawialną, neutralną pod względem emisji CO2. Tym samym Jawor będzie jedną z pierwszych bezemisyjnych fabryk Mercedesa na świecie – podkreśla koncern samochodowy.
Fabryka baterii w Jaworze będzie dziewiątym zakład produkcji w globalnej sieci Mercedes-Benz Cars – w siedmiu lokalizacjach na trzech kontynentach.

Na podstawie www.media.daimler.pl

fot. Daimler

partner merytoryczny

 

partner medialny