Wykorzystania wodorostów

Badają wykorzystanie wodorostów do produkcji papieru i opakowań

Jeden z producentów zrównoważonych opakowań, rozważa wykorzystanie wodorostów jako alternatywnego źródła włókien zamiast drewna. Firma DS Smith, dostawca proekologicznych opakowań, poinformowała, że bada, w jaki sposób włókna wodorostów mogą być wykorzystywane jako surowiec w produktach papierniczych i opakowaniowych. Badania prowadzone są w obliczu rosnącego zapotrzebowania na proekologiczne towary ze strony zarówno klientów firmy, jak i konsumentów.

Wykorzystanie wodorostów w opakowaniach

Dzięki temu posunięciu DS Smith może – jako pierwszy w branży – wykorzystać wodorosty w swoich opakowaniach jako alternatywne źródło włókien zamiast drewna. Po wstępnych testach, firma bada również potencjał wodorostów jako zamiennik tworzyw sztucznych na bazie ropy naftowej, działających jako powłoka barierowa, które stosowane są do ochrony wielu produktów spożywczych.

Firma zaznacza, że prowadzi też rozmowy z kilkoma firmami biotechnologicznymi w celu zbadania możliwości wykorzystania włókien z wodorostów w szeregu produktów opakowaniowych, takich jak kartony, papierowe owijki i tacki kartonowe.

(…) badania nad alternatywnymi źródłami surowców i włókien mają potencjał, aby stać się prawdziwym „game changerem” dla naszych klientów i konsumentów, którzy coraz częściej chcą produktów łatwo podlegających recyklingowi i mających minimalny wpływ na środowisko. Wodorosty są jednym z wielu alternatywnych naturalnych materiałów, którym się uważnie przyglądamy, i choć większość ludzi prawdopodobnie kojarzy je z plażą lub jako składnik sushi, mogą one mieć dla nas wiele ciekawych zastosowań, które pomogą stworzyć następną generację zrównoważonych rozwiązań w obszarze papieru i opakowań – powiedział Thomas Ferge, dyrektor ds. rozwoju papieru i tektury w DS Smith.

Wykorzystanie wodorostów w produkcji – szybko rosnący rynek

Ze względu na szeroki zakres zastosowań wykorzystanie wodorostów w produkcji, to szybko rozwijający się rynek. Przewiduje się, że sam europejski przemysł wodorostów morskich będzie do 2030 r. wart prawie 8 mld funtów, generując ok. 115 tys. miejsc pracy – wskazuje firma, powołując się na dane zawarte w „Seaweed for Europe: Hidden champion of the ocean report” z października 2020 r.

Projekt dotyczący wodorostów jest częścią wartego 100 mln funtów programu badawczo-rozwojowego DS Smith Circular Economy, ogłoszonego na początku tego roku. Prace nad włóknami naturalnymi obejmują również inne innowacyjne materiały naturalne, takie jak słoma, konopie, miskant i bawełna, a także pochodzące z bardziej nietypowych źródeł, takich jak rożnik przerośnięty oraz odpady rolnicze, takie jak łupiny kakao czy bagassa – włókno celulozowe pozostałe po przetworzeniu trzciny cukrowej.

Opakowania w 100% nadające się do ponownego wykorzystania lub recyklingu

Przy okazji firma zaznacza, że do 2023 r. będzie produkować opakowania w 100% nadające się do ponownego wykorzystania lub recyklingu, a celem firmy jest, aby do 2030 r. wszystkie jej opakowania zostały poddane recyklingowi lub ponownie wykorzystane.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. DS Smith

reklama

 

partner merytoryczny