DCIM100MEDIADJI_0126.JPG

90 wiat przystankowych zostanie pokrytych rozchodnikiem

W mieście, jakim jest Warszawa, nigdy za wiele miejsc, w których rośnie zieleń. Dlatego w 2024 r. – na życzenie mieszkańców, którzy głosowali w budżecie obywatelskim – kolejnych 90 wiat przystankowych pokryje się rozchodnikiem.

Więcej zielonych przystanków – przybędzie 90 wiat przystankowych z zielonymi dachami

Urząd m.st. Warszawy (UM) zwrócił uwagę, że rośliny w przestrzeni miejskiej to nie tylko parki, rabaty i trawniki. Mogą one także rosnąć nad ziemią, co widać na przystankach Warszawskiego Transportu Publicznego (WTP). Takich zielonych dachów w stolicy jest coraz więcej – latem 2023 r. zielonych wiat było jeszcze 50, a dziś w sumie jest ich już 116. Tylko w ubiegłym roku rozchodnikiem pokrytych zostało 38 istniejących zadaszeń, m.in. na Targówku i na Ursynowie. Teraz Zarząd Transportu Miejskiego (ZTM) finalizuje ustawienie sześciu zupełnie nowych wiat na Bemowie i w Rembertowie – zaznaczył UM.

Zielone przystanki są bezpieczne dla ptaków, bowiem w wiatach wymieniane są także szyby. Nowe są oznakowane gęstą siatką kropek naniesioną metodą sitodruku. Takie oznaczenia ostrzegają ptaki przed zderzeniem z – nierzadko niewidoczną dla nich – przezroczystą szybą – podkreślił stołeczny magistrat.

W sumie 90 wiat przystankowych będzie pokrytych rozchodnikiem

Mieszkańcom stolicy dachy z rozchodnikiem bardzo się podobają i co roku do budżetu obywatelskiego zgłaszają kolejne projekty, które potem uzyskują akceptację w głosowaniu. Tak też będzie w 2024 r. Obecnie ZTM szuka wykonawcy kolejnych zielonych dachów i wymiany szyb oraz dostawcy nowych wiat, także z zielenią i oznakowanymi szybami.

W tym roku, w ramach budżetu obywatelskiego, planowany jest montaż aż 81 zielonych dachów oraz 9 nowych wiat przystankowych. Zwycięskie projekty to m.in. „Zielone przystanki autobusowe na Targówku „v.2” (24 dachy), „Zielone przystanki” (Bielany – pięć dachów), „Kwitnące przystanki” (Bemowo – 22 zadaszenia), „Zielone przystanki na Mokotowie” (12 dachów) czy „Łąki na przystankach (kontynuacja)” wybrany przez mieszkańców Ursynowa (12 dachów). Lista przystanków jest długa, a rozchodnik „wyrośnie” na wiatach m.in. przy Metrze Bródno i Metrze Kondratowicza, Parku Olszyna, Rakowiecka-Sanktuarium, Metro Kabaty, Teligi, Metro Bemowo, pl. Kasztelański, Hala Wola, Dzieci Warszawy.

Trzy kolejne projekty zakładają ustawienie zupełnie nowych wiat przystankowych, także w zazielenionej wersji. To „Ekologiczne wiaty przystankowe w Wawrze, tam gdzie ich brak” – sześć nowych wiat na przystankach Zerzeń, Kombajnistów, Wodniaków i Lebiodowej czy „Zielone wiaty przystankowe przy SP217 (przystanki Zawodowa)” w Rembertowie. W Ursusie natomiast taka wiata stanie na pętli autobusu linii 194 na Gołąbkach.

W tym roku w sumie 90 wiat przystankowych w stolicy zostanie pokrytych rozchodnikiem.

Rozchodnik dobrze czuje się w mieście

Rozchodniki są roślinami idealnymi do „zamieszkania” w mieście – zaznaczył magistrat. Dobrze tolerują one nawet niekorzystne warunki klimatyczne – duże różnice temperatury, nasłonecznienie, zmienną wilgotność. Są praktycznie bezobsługowe. Nie wymagają bowiem podlewania i nawożenia, a jednocześnie długo wyglądają świeżo i estetycznie. Mogą też rosnąć również na zielonych torowiskach, których każdego roku przybywa w stolicy. Takich zielonych torów jest już w Warszawie prawie 35 km – podkreślił UM.

Jednak największą zaletą rozchodnika są – wg magistratu – funkcje oczyszczania i chłodzenia powietrza oraz magazynowania wody. Dzięki zasadzeniu rozchodnika tylko „jedna wiata” pochłania rocznie ponad 7 kg dwutlenku węgla i ogranicza zapylenie powietrza o 15-20%. W słoneczne dni taki dywan obniża temperaturę pod wiatą średnio o 3-5 stopni Celsjusza. W czasie opadów magazynuje on nawet do 150 litrów wody, co sprzyja retencji wody. Dzięki długiemu okresowi kwitnienia sprzyja także owadom.

Kiedy i gdzie rozchodnik pojawił się na stołecznym przystanku po raz pierwszy?

Rozchodnik coraz mocniej wrasta w krajobraz Warszawy. Po raz pierwszy na dachu wiaty został wyłożony testowo w sierpniu 2020 r. – był to żoliborski przystanek Ks. Popiełuszki 02. W tej próbie chodziło o sprawdzenie, jak rośliny zniosą adaptację w przestrzeni dużego miasta. Gdzie występują wahania temperatury (od ujemnej w zimie do kilkudziesięciu stopni „na plusie” latem), deszcz, śnieg, ale też okresy suszy. Rozchodniki zniosły takie warunki atmosferyczne bardzo dobrze. Przesądziło to o wyborze rozchodnika jako rośliny przystankowej.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. ZTM Warszawa

Partner Portalu

reklama

Partner Portalu

 

partner merytoryczny