100% opakowań do recyklingu lub ponownego użycia

100% opakowań do recyklingu lub ponownego użycia

15 stycznia br. firma Nestlé ogłosiła podjęcie serii działań zmierzających do spełnienia zobowiązań firmy z kwietnia 2018 r. Chodzi o osiągnięcie stanu, w którym 100% wykorzystywanych przez Nestlé opakowań będzie się nadawało do recyklingu lub ponownego użytku. Firma w tym aspekcie podkreśla, że szczególny nacisk kładzie także na unikanie wytwarzania odpadów z tworzyw sztucznych.

100% opakowań do recyklingu lub ponownego użycia – zobowiązania Nestlé

W kwietniu ub.r. Nestlé podjęło zobowiązanie, że do 2025 r. wprowadzi opakowania w 100% nadające się do recyklingu lub takie, które będzie można wykorzystać ponownie. Do tego samego roku butelki, zakrętki słoików, puszki, tacki, folia termokurczliwa wykorzystywana do ich produkcji, a nawet warstwa PET w laminatach opakowań mają zawierać przynajmniej od 25% do 50% materiałów pochodzących z recyklingu.

Nasza wizja i plan działania wyznaczają kierunek dotyczący podejścia Nestlé do kwestii plastikowych odpadów opakowaniowych. Dążymy to tego, aby stosować recykling tam, gdzie to możliwe. Wiemy jednak, że nawet 100% recyklingu nie wystarczy, aby skutecznie rozwiązać kryzys związany z odpadami z tworzyw sztucznych. Musimy przesuwać granice i robić jeszcze więcej. Jesteśmy zdeterminowani, aby przyjrzeć się każdej możliwości rozwiązania tego złożonego wyzwania. Chcemy zastosować różnorodne metody, które mogą już teraz wpłynąć na sytuację. Wierzymy w wartość nadających się do recyklingu i kompostowania materiałów na bazie papieru i polimerów biodegradowalnych, zwłaszcza tam, gdzie infrastruktura recyklingu nie istnieje. Kluczowe jest współdziałanie, dlatego angażujemy również konsumentów, partnerów biznesowych i pracowników Nestlé. Możecie liczyć na to, że w tym względzie będziemy liderem! – podkreśla Mark Schneider, CEO Nestlé.

Firma podkreśla, że rozwiązanie wielowymiarowego problemu zanieczyszczenia plastikiem wymaga holistycznego podejścia i dobrej organizacji. Stąd też Nestlé informuje, że „podejmuje działania, które połączą pionierskie wykorzystanie alternatywnych materiałów opakowaniowych, budowanie przyszłości bezodpadowej oraz zmianę zachowań”.

W grudniu 2018 r. Nestlé ogłosiło utworzenie Instytutu Badań Nad Opakowaniami. Jego celem jest praca nad opracowaniem i rozwojem funkcjonalnych, bezpiecznych i przyjaznych dla środowiska rozwiązań w zakresie opakowań produktów. Instytut testuje tworzywa alternatywne, czyli nowe materiały papierowe i biodegradowalne polimery.

Prośrodowiskowe zobowiązania producenta

Firma zapowiada, że między rokiem 2020 a 2025 wycofa nienadające się do recyklingu materiały opakowaniowe z tworzyw sztucznych lub takie, których recykling jest wyjątkowo trudny. W ich miejsce wprowadzone zostaną natomiast alternatywne materiały opakowaniowe. W tym zakresie Nestlé nawiąże też partnerstwa z wiodącymi specjalistami.

Nestlé zapowiada, że od lutego 2019 r. rozpocznie eliminację plastikowych słomek, wykorzystując w tym celu alternatywne materiały, takie jak papier.

W pierwszym kwartale 2019 r. firma zacznie także wprowadzać opakowania papierowe dla marki NESQUIK, a w drugiej połowie bieżącego roku dla batonika YES! Także SMARTIES rozpoczną w tym roku wprowadzanie opakowań wolnych od tworzyw sztucznych. Z kolei w 2020 r. marka MILO wprowadzi worki papierowe.

Nestlé Waters zwiększy zawartość PET z recyklingu do 35% na poziomie globalnym. Wyjątkiem są Stany Zjednoczone, marka Poland Springs oraz europejskie marki: Acqua Panna, Buxton, Henniez i Levissima. W każdej z nich udział tego tworzywa zostanie zwiększony do 50%.

Nestlé nawiązuje też współpracę z partnerami zewnętrznymi. Przykładem jest Danimer Scientific – pionier w tworzeniu bardziej zrównoważonych i naturalnych sposobów wytwarzania produktów z tworzyw sztucznych. Współpraca została nawiązana z myślą o opracowaniu nadającej się do recyklingu butelki biodegradowalnej w morzu.

Nestlé podjęło też współpracę z PureCycle Technologies, firmą wprowadzającą na rynek technologie recyklingu, dzięki którym można usuwać barwę, zapach i zanieczyszczenia z plastikowych wsadów, aby móc przekształcić je w żywicę pierwotną.

Nestlé zobowiązało się – w ramach Europejskiej Federacji Wód Butelkowanych (EFBW) – że do 2025 r. w Unii Europejskiej zbieranych będzie 90% wszystkich butelek PET, a co najmniej 25% odzyskanego tworzywa wykorzystywano do produkcji nowych.

Jak zaznacza firma, powyższa deklaracja przewiduje również wprowadzanie innowacji i inwestowanie w ekoprojekty oraz badania nad sztucznymi materiałami powstałymi z tworzyw niekopalnych.

Przyszłość bez odpadów

Poza powyższymi zobowiązaniami, Nestlé chce także – w dłuższej perspektywie czasowej – przyczynić się do powstrzymania przenikania plastiku do środowiska. Odpady z tworzyw sztucznych w oceanie stanowią szczególne zagrożenie dla Indonezji i innych krajów Azji Południowo-Wschodniej. Dlatego w 2017 r. w Indonezji został uruchomiony projekt o nazwie STOP. Nestlé podkreśla, że jest pierwszą firmą spożywczą współpracującą z tą inicjatywą. Jej celem jest zapobieganie przenikaniu plastiku do oceanu. STOP wspiera m.in. wiele istniejących lokalnych inicjatyw i nieformalnych zbieraczy odpadów. Nestlé zamierza wykorzystać doświadczenia inicjatywy STOP także w innych krajach, w których działa.

Na podstawie informacji Nestlé

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

partner portalu

partner portalu

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

 

partner medialny

partner medialny