Zrzut ścieków do Wisły

Zrzut ścieków do Wisły powstrzymany

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie (PGW) poinformowało, że w nocy z piątku na sobotę osiągnięto poziom 100% przesyłu ścieków rurociągiem awaryjnym zbudowanym na Wiśle w związku z awarią kolektorów ściekowych w Warszawie. Zakończył się zatem zrzut ścieków do Wisły.

Oznacza to, że wszystkie ścieki trafiają wybudowanym bypassem do oczyszczalni ścieków „Czajka”.

Zrzut ścieków do Wisły – wszystkie ścieki trafiają do oczyszczalni

Jednocześnie PGW, zaznacza, że przez cały czas działania bypassu będzie prowadzony bieżący monitoring instalacji, czujników oraz poszczególnych elementów systemu przesyłowego, aby zapewnić ciągły przesył ścieków z lewobrzeżnej części Warszawy do oczyszczalni.

Wody Polskie informują, że wydajność systemu jest obliczona na przepływ 3,5 tys. litrów na sekundę. W przypadku zwiększenia przepływu, np. przy opadach deszczu, nadmiar ścieków będzie trafiał do Wisły.

Przesył ścieków oświetlony przez Energę

Tymczasem Grupa Energa zaznacza, że włączyła się w usuwanie skutków tej katastrofy ekologicznej, jaką był zrzut warszawskich ścieków królowej polskich rzek. Bowiem Energa wykonała montaż oświetlenia awaryjnych rurociągów.

Pracownicy Energi otrzymali zadanie oświetlenia całego terenu, na którym położone zostały alternatywne rurociągi. Spółka Energa Invest odpowiedzialna za realizację systemu oświetleniowego zaprosiła do współpracy spółki Energa Oświetlenie oraz Energa Logistyka. W przedsięwzięcie zaangażowano projektantów oraz inżynierów, którzy w niespełna tydzień zaprojektowali, uzyskali komplet decyzji i pozwoleń oraz wykonali system oświetleniowy. Jak zaznacza Energa, tak błyskawiczny efekt osiągnięto dzięki pracy non stop. Na terenie objętym realizacją awaryjnego rurociągu postawionych zostało 25 lamp oświetleniowych, w tym dwa naświetlacze typu LED. Pozostałe oprawy zamontowano na lądowej części rurociągu. Dzięki temu prace na tymczasowym moście pontonowym możliwe są również po zmroku.

Jesteśmy dumni, że mogliśmy w tym przedsięwzięciu wykorzystać wszelkie możliwości techniczne i inżynieryjne naszych spółek. Nasi pracownicy dowiedli po raz kolejny, że potrafią działać natychmiastowo i skutecznie. Szczególnie cieszy nas fakt, iż mogliśmy zaangażować się w akcję niwelowania skutków katastrofy ekologicznej. Mamy przy tym świadomość, że było to bardzo ważne nie tylko dla Warszawy, lecz także dla mieszkańców całej Polski Północnej – powiedział Grzegorz Ksepko, kierujący Grupą Energa.

Na podstawie www.wody.gov.pl i media.energa.pl

fot. Grupa Energa

reklama

 

reklama

reklama