gospodarki ściekowej

Wsparcie gospodarki ściekowej dla małopolskich gmin

Zarząd Województwa Małopolskiego przeznaczył łącznie prawie 7,5 mln zł na rozwój gospodarki ściekowej w regionie. Wsparcie pochodzi z programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021–2027. Dofinansowanie przyznano gminom Iwanowice i Igołomia-Wawrzeńczyce – poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego (UMWM).

Dofinansowanie gospodarki ściekowej w gminie Iwanowice

W miejscowości Iwanowice Dworskie powstanie nowy odcinek kanalizacji sanitarnej. Prace obejmą m.in. budowę 22 studni rewizyjnych oraz przepompowni ścieków. Możliwość podłączenia do sieci zyska 19 budynków mieszkalnych, co oznacza likwidację szamb oraz poprawę warunków sanitarnych i ochronę wód podziemnych i powierzchniowych na obszarze aglomeracji. W planach jest również modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków w Iwanowicach. Obejmą one przebudowę pompowni ścieków, montaż kraty hakowo-taśmowej oraz piaskownika. Projekt otrzyma dofinansowanie w wysokości prawie 2,5 mln złotych. Jego całkowita wartość to ponad 3,5 mln złotych. Jego realizacja ma zakończyć się do końca 2027 roku.

Inwestycje kanalizacyjne w gminie Igołomia-Wawrzeńcze

Z początkowych 4 do 5 milionów złotych, zwiększono dofinansowanie projektu „Budowa zbiorczej kanalizacji sanitarnej w Aglomeracji Igołomia – etap I”. W Pobiednikach Wielkich powstanie kanalizacja sanitarna. Ścieki trafią do oczyszczalni Kujawy poprzez przepompownię w Pobiedniku Małym oraz rurę kanalizacyjną. Połączy ona kanalizację gminy Igołomia-Wawrzeńczyce z siecią kanalizacyjną krakowskich wodociągów. Zakres projektu obejmuje m.in. budowę 32 przyłączy, a łączna długość projektowanej sieci kanalizacji sanitarnej wyniesie prawie 2 kilometry.

Inwestycja ma zapewnić skuteczne odprowadzanie i oczyszczanie ścieków komunalnych. Przyczyni się to do poprawy warunków sanitarnych oraz ochrony zasobów wodnych – podkreślił UMWM. Całkowita wartość inwestycji wynosi ponad 7 mln zł. Jej realizacja ma się zakończyć do końca 2026 roku.

Dobrze rozwinięta infrastruktura wodno-kanalizacyjna to inwestycja w zdrowie mieszkańców, ochronę przyrody i rozwój regionu. To jeden z fundamentów zrównoważonego rozwoju regionu. Dofinansowane inwestycje pozwolą nie tylko poprawić jakość infrastruktury komunalnej, ale także skuteczniej chronić zasoby wodne i środowisko naturalne Małopolski. Cieszę się, że kolejne małopolskie gminy mogą realizować tak ważne projekty przy wsparciu środków europejskich – powiedział Witold Kozłowski, wicemarszałek województwa małopolskiego.

Na podstawie www.malopolska.pl

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

 

Artykuły i aktualności