Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu (MPWiK) zwraca uwagę, że na co dzień można nie zauważać istnienia tej firmy. Kiedy mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska odkręcają zawór przy kranie, woda płynie i tak dzieje się we Wrocławiu już od 150 lat. Wrocławskie wodociągi obchodzą jubileusz istnienia i zapraszają do wspólnego świętowania, m.in. do obejrzenia wystaw prezentujących historię MPWiK, filmu przedstawiającego codzienną pracę niemal 800 osób i do udziału w grze miejskiej.
Wrocławskie wodociągi obchodzą jubileusz – podróż w czasie na wystawie plenerowej i w Hydropolis
Od 1 sierpnia 2021 r. dzieje wrocławskich wodociągów prześledzić będzie można na wystawie plenerowej przy ul. Świdnickiej. Na archiwalnych fotografiach prezentowane będą najważniejsze wydarzenia ze 150-letniej historii Spółki. Ta podróż w czasie rozpoczyna się w 1860 r., kiedy to zdecydowano o ulokowaniu centralnego systemu wodociągowego, co miało zapewnić wodę rosnącej liczbie mieszkańców Wrocławia. Za oficjalną datę powstania przedsiębiorstwa przyjmuje się 1 sierpnia 1871 r. – bowiem wtedy uruchomiono pierwszy mechaniczny wodociąg centralny Dolnego Śląska i jeden z pierwszych w obecnej Polsce. Z kolei 10 lat później powstał system kanalizacyjny Wrocławia.

Jak zaznacza MPWiK, wystawa pokazuje także trudne momenty w dziejach firmy. To przede wszystkim czasy drugiej wojny światowej, która spowodowała katastrofalne zniszczenia systemu wodociągowo-kanalizacyjnego oraz mozolna odbudowa infrastruktury po zakończeniu działań wojennych. Kolejnym tragicznym momentem w dziejach nie tylko wodociągów, ale całego miasta, była powódź tysiąclecia, do jakiej doszło w 1997 r. Zdecydowana większość obiektów wodociągowych i kanalizacyjnych znalazła się wówczas pod wodą. Prace odtworzeniowe i modernizacyjne związane z usuwaniem skutków żywiołu trwały do 2001 r.
Wrocławskie przedsiębiorstwo zaznacza, że z historią MPWiK będzie można zapoznać się także w Hydropolis, gdzie przygotowano specjalną wystawę jubileuszową. W trakcie zwiedzania goście zobaczą m.in. eksponaty związane z dziejami wrocławskich wodociągów i losy spółki na ożywionych zdjęciach.
Film o pracy niewidzialnych bohaterów
„Troska o komfort mieszkańców Wrocławia i aglomeracji nie byłaby możliwa bez codziennego zaangażowania załogi MPWiK, która przez 365 dni w roku czuwa nad tym, aby wrocławianie mieli stały dostęp do zdrowej i bezpiecznej wody, a także odbiera od nich nieczystości. Jubileusz 150-lecia to doskonały moment, aby pokazać tych niewidzialnych bohaterów” – podkreśla spółka. Przedsiębiorstwo zaznacza, że to właśnie ich pracę uwieczniono na filmie powstałym przy tej wyjątkowej okazji. Materiał prezentuje także rozległy obszar, jakim zarządza Spółka i kluczowe dla jej funkcjonowania obiekty – dodaje MPWiK. Premiera filmu planowana jest na niedzielę, 1 sierpnia 2021 r. na facebookowym profilu MPWiK.
Wrocławskie wodociągi obchodzą jubileusz i oferują grę miejską
Wrocławskie wodociągi obchodzą jubileusz i z tej okazji przygotowały również unikatową grę miejską, w której spotkać można całą gamę postaci związanych z historią miejskich wodociągów we Wrocławiu, a wśród nich Carla Johanna Zimmermana, który opowie o ich otwarciu w 1871 r. Na kolejnych stacjach aktorzy przedstawią najciekawsze fakty związane z działalnością firmy. Uczestnicy zabawy będą mogli współpracować i wykonywać różnorodne zadania, a w finale zintegrują się w czasie wspólnego odpoczynku na jednej z miejskich plaż. Bezpłatna gra zaplanowana została na 31 lipca br. od godz. 18.30. Uczestnicy wyruszać będą co 10 minut sprzed Hydropolis. Ostatni spacer rozpocznie się o godz. 19:50. Łącznie zaproponowano 9 rund po 15 osób – maksymalnie 135 osób. Rejestracja jest możliwa na stronie: https://forms.gle/A9NcbNzBSv3CU1M18 i potrwa do 30 lipca 2021 r., do godz. 15.00.
Jak zaznacza MPWiK zaznacza, że wszystkie wydarzenia mają na celu przybliżenie mieszkańcom działalności wrocławskiego przedsiębiorstwa, które od 150 lat jest nierozerwalnie związane z funkcjonowaniem i rozwojem stolicy Dolnego Śląska.
Na podstawie nadesłanej informacji
fot. 2 x MPWiK we Wrocławiu