Stawki opłaty za wodę i ścieki bez zmian

Stawki opłaty za wodę i ścieki bez zmian

W 2018 r. w Rudzie Śląskiej nie zmieni się opłata wodno-ściekowa – donosi tamtejszy Urząd Miasta (UM).

Wczoraj radni zatwierdzili wniosek Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji (PWiK) o przedłużenie obowiązujących taryf. Oznacza to, że rudzianie nadal będą płacić łącznie za wodę i odprowadzanie ścieków 13,80 zł brutto.

W Rudzie Śląskiej stawki opłaty za wodę i ścieki bez zmian

Opłaty za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków nie obciążą bardziej kieszeni rudzian. Utrzymujemy ten trend już kolejny rok – zaznacza Grażyna Dziedzic, prezydent miasta. – Przed trzema laty te opłaty zostały nawet obniżone, dwa lata temu nie było zmian, a w zeszłym roku wprowadzona została podwyżka wynosząca zaledwie 1 grosz. Przy tym wszystkim PWiK nadal utrzymuje jakość świadczonych usług oraz inwestuje w infrastrukturę – przypomina prezydent.

W 2018 r. cena jednego metra sześciennego wody wyniesie tak jak do tej pory 5,43 zł, a odprowadzanych ścieków 8,37 zł. Opłata abonamentowa dla osób posiadających tylko wodomierz główny i rozliczających się na podstawie faktury papierowej wyniesie 5,02 zł brutto. Z kolei osoby, które mają zamontowane dwa liczniki – główny i podlicznik na ogród – zapłacą 5,94 zł brutto. Niższe opłaty nadal będą obowiązywać klientów PWiK, którzy rozliczają się ze spółką drogą elektroniczną. W tym przypadku opłata abonamentowa wyniesie 2,58 zł brutto w przypadku posiadania jednego wodomierza, a w przypadku posiadania wodomierza głównego i podlicznika na ogród – 3,50 zł brutto.

– Po analizie wszelkich kosztów przedsiębiorstwa uznaliśmy, że istniejące warunki ekonomiczne pozwalają na stosowanie dotychczasowych taryf przez kolejny rok. Co istotne, utrzymanie taryfy na obecnym poziomie pozwoli pokryć niezbędne wydatki eksploatacyjne, utrzymanie urządzeń wodociągowo–kanalizacyjnych oraz rozwój, zgodny z planem modernizacji – mówi Grzegorz Rybka, prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Rudzie Śląskiej.

Utrzymanie cen wody i ścieków możliwe jest m.in. dzięki systematycznej optymalizacji kosztów funkcjonowania PWiK. – Prowadząc prace modernizacyjne i remontowe obniżamy awaryjność i energochłonność infrastruktury, dzięki kontrolom szczelności i nowoczesnym urządzeniom monitorującym ograniczamy straty wody, staramy się też oszczędzać energię i racjonalizować procesy administracyjne – wylicza Grzegorz Rybka.
Warto dodać, że rybnicki PWiK realizuje obecnie „Wieloletni plan rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych na lata 2017 – 2019”. Zakłada on budowę i modernizację blisko 19 km sieci wodociągowej i kanalizacyjnej za ponad 12 mln zł, w tym 10,8 km sieci kanalizacyjnej i 8,1 km sieci wodociągowej. Inwestycje te będą realizowane ze środków własnych przedsiębiorstwa oraz ze środków zewnętrznych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UM Ruda Śląska

fot. pixabay.com

reklama

 

reklama

reklama