zgłoszenia szamb

Więcej czasu na zgłoszenia szamb w Szczecinie

Urząd Miasta Szczecin (UM) poinformował, że właściciele nieruchomości w Szczecinie mają więcej czasu na zgłoszenia szamb i tzw. przydomowych oczyszczalni ścieków.

Zgodnie z art. 3 ust. 3 Ustawy z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (DzU z 2022 r. poz. 2519 t.j.) gminy mają obowiązek prowadzenia ewidencji zbiorników bezodpływowych (szamb) oraz przydomowych oczyszczalni ścieków. W związku z powyższym szczeciński magistrat zwraca się z prośbą o wypełnienie specjalnego formularza, dostępnego na stronie bip.um.szczecin.pl.

Zgłoszenia szamb i przydomowych oczyszczalni – jak złożyć formularz i co dołączyć?

Miejscy urzędnicy dodają, że do wypełnionego zgłoszenia należy dołączyć kopię umowy zawartej z przedsiębiorcą uprawnionym do świadczenia usług opróżniania szamb i osadników oczyszczalni. Należy także dołączyć kopię dowodów potwierdzających uiszczanie opłat za tę usługę. Magistrat zaznacza przy tym, że w przypadku zbiorników bezodpływowych dotyczy to wykonania czterech ostatnich usług. Natomiast w przypadku przydomowych oczyszczalni ścieków dotyczy to ostatniej usługi.

Wypełniony formularz można dostarczyć na różne sposoby. Pocztą na adres: Urząd Miasta Szczecin, Wydział Gospodarki Komunalnej, pl. Armii Krajowej 1, 70-456 Szczecin. Można go także złożyć osobiście w Kancelarii UM (pl. Armii Krajowej) lub w Filii UM na Prawobrzeżu, ul. Rydla 39-40. Istnieje także możliwość dostarczenia formularza za pośrednictwem poczty elektronicznej. W takim wypadku należy go wysłać na adres: boi@um.szczecin.pl. Poza tym można go wysłać za pośrednictwem platformy ePUAP lub wrzucić (w zaklejonej kopercie) do urny znajdującej się w budynku przy pl. Armii Krajowej 1. Magistrat zaznacza przy tym, ze formularz należy złożyć do 30 kwietnia 2023 r.

Kto może opróżniać szamba i osadniki oczyszczalni?

Urzędnicy przypominają też, że zgodnie z przepisami, właściciele nieruchomości wyposażonych w szambo lub w przydomową oczyszczalnię, pozbywając się takich nieczystości z jej terenu, są zobowiązani do korzystania z usług firm, posiadających odpowiednie zezwolenia. Usługę wywozu ścieków mogą wykonywać jedynie przedsiębiorcy posiadający stosowne zezwolenie. Jest to zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych wydane przez Prezydenta Miasta Szczecin. Wykaz firm posiadających wymagane zezwolenie dostępny jest na stornie bip.um.szczecin.pl.

Jednocześnie UM wskazuje, że pozbywanie się nieczystości ciekłych niezgodnie z przepisami prawa podlega przepisom Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. Ponadto zgodnie z art. 10 ust. 2 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach osoba taka podlega karze grzywny.

Magistrat zapowiada, że w przypadku braku zgłoszenia, przeprowadzana będzie kontrola w zakresie sposobu postępowania z powstającymi ściekami na danej nieruchomości.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

Partner Portalu