Awaria kolektora przesyłającego ścieki

Warszawska awaria kolektora przesyłającego ścieki tematem narady w Gdańsku

W czwartek, 3 września, Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska spotkała się m.in. ze swoimi zastępcami – Piotrem Grzelakiem i Piotrem Borawskim, a także z prezesem spółki Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna i przedstawicielem Saur Neptun Gdańsk – poinformował Urząd Miejski w Gdańsku (UM). Tematem spotkania była awaria kolektora przesyłającego ścieki do oczyszczalni „Czajka” w Warszawie.

Awaria kolektora przesyłającego ścieki – będzie pogłębiona ekspertyza dotycząca jakości wody w rzece

Podczas spotkania prezydent Dulkiewicz zdecydowała, że Gdańsk wspólnie ze Związkiem Miast i Gmin Morskich zleci pogłębioną ekspertyzę stanu czystości i jakości wody w Wiśle w okolicach ujścia do Zatoki Gdańskiej. Ekspertyzę przygotują specjaliści z Politechniki Gdańskiej – podaje UM.

Gdański magistrat zaznacza przy tym, że sytuacja i stan wód jest na bieżąco monitorowany. Ponadto według UM, władze Warszawy zadziałały szybko, a zrzucane do Wisły ścieki są stale ozonowane.

Miejscu urzędnicy podkreślają też, że gdy w zeszłym roku doszło do podobnej sytuacji, wspólnie z ekspertami analizowane było ryzyko potencjalnego wpływu awarii na wody Zatoki Gdańskiej. Zgodnie z przewidywaniami, ze względu na odległość, jaką pokonuje woda zanim dopłynie do Gdańska, wpływ awarii należy uznać za znikomy.

Ubiegłoroczna awaria kolektora przesyłającego ścieki bez wpływu na gdańskie plaże

Magistrat zaznacza przy tym, że gdańskie plaże od lat mogą się poszczycić certyfikatem Błękitnej Flagi, który uzyskują do dziś, co ma świadczyć zdaniem miejskich urzędników o najwyższym bezpieczeństwie kąpieliska, także pod kątem sanitarno-epidemiologicznym. Jednocześnie UM przypomina, że do czasu modernizacji oczyszczalni ścieków „Czajka”, wszystkie ścieki z Warszawy trafiały nieoczyszczone do Wisły, co nie miało wpływu na czystość wód, również wówczas potwierdzaną certyfikatem.

Na podstawie media.gdansk.pl

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

reklama

 

reklama

reklama