Sezon napraw kanałów

Sezon napraw kanałów metodą elastycznego rękawa na finiszu

Pracami na ulicy Zbocze na Stokach łódzki Zakład Wodociągów i Kanalizacji (ZWiK) kończy tegoroczny sezon napraw kanałów metodą elastycznego rękawa utwardzanego światłem ultrafioletowym. W tym roku – jak podaje Urząd Miasta Łodzi (UM) – naprawiono w sumie ponad 2 km kanałów na ulicach: Cmentarnej, Brukowej, Legionów, Paderewskiego, Kniaziewicza, Konspiracyjnego Wojska Polskiego, Polskiej Organizacji Wojskowej, Lermontowa i Zbocze.

Najstarsze kanały w Łodzi liczą sobie blisko 100 lat, a część z nich wymaga pilnych napraw – podkreśla magistrat i dodaje, że nie można dopuścić do sytuacji, w której przepływ ścieków tamowany jest na skutek zapadnięcia się ścian rur kanalizacyjnych.

W Łodzi wraz z nadejściem chłodów kończy się sezon napraw kanałów metodą elastycznego rękawa

Podatne na uszkodzenia są kamionkowe rury przebiegające pod ulicami, po których odbywa się ruch ciężkich pojazdów. Drgania gruntu powodują liczne pęknięcia, szczególnie w miejscach połączenia rur. Żeby prace naprawcze szły sprawnie przy minimalnych uciążliwościach dla mieszkańców pracownicy ZWiK-u wzmacniają konstrukcje popękanych przewodów kanalizacyjnych rękawami z włókna szklanego.

Renowację prawie 150-metrowego odcinka kanału wykonuje się w ciągu jednego dnia roboczego. Całe oprzyrządowanie do prowadzonych prac mieści się w jednej przyczepie samochodowej. Remont nie powoduje większych utrudnień dla kierowców – czasowo zajmowany jest tylko jeden pas jezdni. Ważny jest również fakt, że w trakcie prowadzonych prac mieszkańcy mogą swobodnie korzystać z toalet i łazienek, ponieważ nie odcina się odpływu ścieków z budynków. Naprawa kanałów odbywa się w kilku etapach. Elastyczny rękaw wprowadza się do kanału umytego wodą pod wysokim ciśnieniem. Następnie rękaw napełnia się sprężonym powietrzem. Przez nadmuchany rękaw przeciąga się zestaw lamp ultrafioletowych. Pod wpływem światła ściany rękawa twardnieją. Na koniec pod ziemię kierowany jest zdalnie sterowany robot, który nawierca w nowym przewodzie otwory w miejscach, w których znajdują się boczne przyłącza kanalizacyjne z budynków – tłumaczy UM.

Na przyszły rok także planowane są naprawy metodą elastycznego rękawa

Przy okazji łódzki magistrat tłumaczy, że tradycyjna metoda napraw polega na odkopywaniu uszkodzonych rur i wymianie ich na nowe. Trwa to tygodniami, przy udziale wielu pracowników i licznych jednostek ciężkiego sprzętu (koparek, dźwigów, wywrotek), co jest uciążliwe zarówno dla mieszkańców, jak i kierowców. Metoda „długiego rękawa” jest szybka i skuteczna, szczególnie na wąskich łódzkich ulicach. Na przyszły rok planowane jest wzmocnienie konstrukcji kanałów o długości ponad 3 km.

Prace naprawcze przy użyciu elastycznych rękawów mogą być prowadzone wyłącznie przy dodatnich temperaturach. Podczas mrozów pracownicy ZWiK zajmują się remontami podziemnych kolektorów zbudowanych z cegieł – tłumaczy UM.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. ZWiK w Łodzi

 

reklama

reklama