Rzeszowski MPWiK modernizował kanalizację sanitarną

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie (MPWiK) wymieniło rury kanalizacyjne nie paraliżując ruchu drogowego. Chodzi o ul. Hetmańską i Lenartowicza, gdzie MPWiK modernizował kanalizację sanitarną. Inwestycja kosztowała 1,2 mln zł – zaznacza Urząd Miasta Rzeszowa (UM).

MPWiK modernizował kanalizację, a dzięki zastosowanym metodom nie trzeba było rozkopywać jezdni

Dzięki zastosowanym technologiom nie trzeba było rozkopywać jezdni ul. Hetmańskiej, co spowodowałoby paraliż jednej z najważniejszych arterii komunikacyjnych Rzeszowa – podkreśla magistrat.

Inwestycja polegająca na położeniu blisko 500 m rur trwała około cztery miesiące. – To stosunkowo niedługo. Dzięki zastosowanym technologiom udało nam się także zminimalizować uciążliwości dla mieszkańców okolicznych bloków, ale przede wszystkim udało się uniknąć rozkopywania większości dróg, pod którymi instalowaliśmy nowe rury. Rozkopywanie jezdni spowodowałoby ogromne utrudnienia w ruchu drogowym na ulicy Hetmańskiej. Konieczna byłaby zmiana organizacji ruchu drogowego w centrum Rzeszowa – mówi Marek Ustrobiński, prezes MPWiK.

Pracownicy działu inwestycji MPWiK szacują, że gdyby inwestycja była prowadzona w całości tradycyjną technologią, to trwałaby około roku. Oznaczałoby to konieczność np. rozkopania nawierzchni na całej ul. Lenartowicza i wykonania przekopu w poprzek ul. Hetmańskiej.

MPWiK modernizował kanalizację sanitarną bo instalacja była już stara

Jednocześnie UM wskazuje, że przebudowa sieci kanalizacji sanitarnej była konieczna. Sieć jest coraz bardziej obciążona, a instalacja była stara. Chodziło także o to by odciążyć i usprawnić działanie przepompowni zlokalizowanej przy ul. Hetmańskiej. Jej wydolność osiągała już maksymalne poziomy i było zagrożenie przeciążeniem i awarią.

Rzeszowski MPWiK zastosował cztery technologie umieszczania rur w podłożu. Pod ul. Hetmańską zastosowano metodę przeciskania przez podłoże nowej rury o średnicy 400 mm. Polega ona na wywierceniu odpowiedniego otworu i przeciśnięciu rury kanalizacyjnej. Między innymi pod częścią ul. Lenartowicza zastosowano kolejną metodę. To tzw. cracking. Nowa rura o średnicy 315 mm była umieszczana w miejscu starej o średnicy 300 mm, a wciągana nowa rura rozbijała i kruszyła starą.

Metoda przewiertu sterowanego była zastosowana na odcinku 110 m od strony budynku prokuratury w kierunku Zespołu Szkół Mechanicznych – zaznacza UM i dodaje, że jednak nie wszędzie możliwe było zastosowanie nowoczesnych metod i trzeba było odwołać się także do technologii tradycyjnej, jaką jest rozkopanie jezdni. Tak było na części ul. Lenartowicza, na długości ok. 80 m, gdzie umieszczono rury o dużej średnicy – 500 i 700 mm.

Prawie 500 m nowych rur

Podczas prac w rejonie ul. Hetmańskiej i Lenartowicza pod powierzchnią umieszczono prawie 500 m nowych rur kanalizacyjnych, a inwestycja kosztowała ok. 1,2 mln zł.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. Archiwum MPWiK

reklama

 

reklama

reklama