Ruchoma galeria

Łodzianie mają okazję dowiedzieć się, jak na przestrzeni ostatnich stu lat zmieniło się ich miasto. Niby nic nadzwyczajnego, jednak ciekawość mogą budzić nośniki tych informacji. Są nimi bowiem samochody należące do Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi. Historyczne fotografie miasta występują obok współczesnych zdjęć, wykonanych dokładnie w tych samych miejscach, z tego samego ujęcia co przed laty.
 
Ciekawe prace ukazujące historię Łodzi nie powinny „tkwić zamknięte” w archiwach, bibliotekach, w Internecie czy w prywatnych kolekcjach. Chcemy, aby były również obecne i dostępne dla wszystkich w miejskiej przestrzeni. Ten sposób prezentacji zmian miejskiego krajobrazu może zaskakiwać – zarówno łodzian, jak i przyjezdnych. Wydaje się jednak, że „ruchoma galeria” może być kolejnym sposobem na pobudzenie zainteresowania łodzian przeszłością i współczesnością swojego miasta – powiedział Romuald Bosakowski, prezes ZWiK-u.
 
Podczas usuwania awarii wodociągowych pojazdy ZWiK-u parkują w różnych rejonach Łodzi. To dobra okazja, aby zobaczyć zdjęcia i porównać, jak zmieniało się miasto. Niektóre obrazy zaskakują: tam, gdzie obecnie stoi Teatr Wielki, kiedyś był skwer. Na zdjęciach można również zobaczyć, że utrudnienia w ulicznym ruchu z powodu miejskich inwestycji to nie tylko znak obecnych czasów.
 
Współczesne zdjęcia Łodzi udostępnił Krzysztof Grzywiński. Natomiast historyczne fotografie ZWiK pozyskał dzięki uprzejmości Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Józefa Piłsudskiego w Łodzi oraz Stefana Sztromajera, właściciela prywatnej kolekcji zdjęć. Do stworzenia „ruchomej galerii” wykorzystano również przedwojenne fotografie z zasobów ZWiK-u.
 
Na podstawie: www.zwik.lodz.pl
Tags

Partner Portalu

Partner Portalu