oczyszczalni ścieków „Janówek”

Rozpoczęła się rozbudowa wrocławskiej oczyszczalni ścieków „Janówek”

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu (MPWiK) poinformowało, że na rozbudowę oczyszczalni ścieków „Janówek” przeznaczone zostaną 134 mln zł.

Adaptacja miasta do zjawisk atmosferycznych

Rozbudowa oczyszczalni ścieków ma lepiej przygotować miasto do nagłych zjawisk pogodowych. Jest też odpowiedzią na dynamiczny rozwój Wrocławia – podkreśla MPWiK. „Janówek” to mechaniczno-biologiczna oczyszczalnia z chemicznym wspomaganiem usuwania związków fosforu. Ostatnia modernizacja miała tam miejsce w 2012 roku. Obecnie posiada ona zdolność oczyszczania ok. 150 tys. m3 ścieków na dobę. Rozbudowa ma zwiększyć ilość ścieków do 209 000 m3 na dobę.

Nowe technologie, które zostaną wdrożone we wrocławskiej oczyszczalni ścieków, umożliwią nam bardziej efektywne oczyszczanie ścieków, zarówno pod względem ilościowym, jak i jakościowym. Zmiany klimatu, w tym wzrost częstotliwości i intensywności nawalnych deszczy, stanowią coraz większe wyzwanie dla wszystkich miast, nie tylko w Polsce. Rozbudowa oczyszczalni pozwoli na zwiększenie odporności miasta na zmieniające się warunki środowiskowe – skomentowałWitold Ziomek, prezes MPWiK.

Pierwszy etap rozbudowy oczyszczalni ścieków „Janówek”

Rozbudowa jest realizowana w trzech etapach. W ramach pierwszego, rozbudowana zostanie część mechaniczna procesu oczyszczania ścieków. Ma potrwać do grudnia 2026 roku. Przebudowane zostaną obiekty służące do podczyszczania wstępnego, w tym m.in. kraty i piaskownik. Odbędzie się modernizacja pompowni głównej ścieków oraz czterech osadników wstępnych. Mają też powstać dwa nowe osadniki wstępne. Rurociągi technologiczne, które łączą obiekty, będą poddane modernizacji. Wykonawca prowadzi obecnie roboty budowlane w obszarze istniejących obiektów mechanicznego oczyszczania ścieków: hala krat, piaskowniki, komora rozdziału. Buduje także nowe osadniki wstępne oraz przebudowuje infrastrukturę biogazową.

oczyszczalni ścieków „Janówek”

Technologia Anammox

W projekcie zastosowana zostanie technologia usuwania związków azotu z odcieków z osadu przefermentowanego. To technologia Anammox.

MPWiK we współpracy z Politechniką Wrocławską opracowało autorskie rozwiązania i posiada dwa patenty na technologię doskonalącą oczyszczanie ścieków ze związków azotu, która pozwoli na obniżenie stężenia azotu ogólnego w ściekach oczyszczonych i w znaczący sposób poprawi wydajność oczyszczalni ścieków komunalnych – dodał prezes MPWiK.

W rezultacie powstaną obiekty o łącznej kubaturze na poziomie 11 tys. m3. Wartość pierwszej części zadania wyniesie 134 mln zł netto. MPWiK stara się o dofinansowanie tej inwestycji z funduszy unijnych, z programu FEnIKS.

Drugi i trzeci etap rozbudowy oczyszczalni ścieków „Janówek”

Drugi etap zakłada rozbudowę części biologicznego oczyszczania ścieków. Pięć bloków biologicznych przystosuje się do zwiększonych przepływów ścieków. Odbędzie się także modernizacja siedmiu osadników wtórnych, budowa nowego osadnika wtórnego oraz wyposażenie osadników w regulatory napływu. Układ napowietrzania będzie posiadał pięć nowych dmuchaw powietrza.

Przebudowane zostaną także rurociągi pomiędzy obiektami technologicznymi części biologicznej. Wybudowana zostanie instalacja do odzysku fosforu i przebudowana laguna osadowa, czyli awaryjny zbiornik osadu przystosowany do magazynowania odpadów płynnych – mówi Tomasz Konieczny, dyrektor Centrum Nowych Technologii i Inwestycji MPWiK Wrocław. Przetarg na to zadanie już ogłoszono.

Z kolei trzecia część rozbudowy będzie dotyczyć zwiększenia mocy przez dostosowanie infrastruktury elektro-energetycznej do rozbudowanej oczyszczalni.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. 2 x Sebastian Borowski

Partner Portalu