Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawa (MPWiK) podkreśla, że prowadzi intensywne przygotowania do rozpoczęcia wiercenia nowego rurociągu pod dnem Wisły. W miniony poniedziałek spółka poinformowała, że na placu budowy, przy ul. Świderskiej, gdzie ma być realizowany przewiert pod Wisłą gotowa jest już komora startowa, w której zostanie umieszczona specjalna głowica do wykonania przewiertu oraz urządzenia pchające. W tym tygodniu pojawiły się także kolejne elementy maszyny drążącej.
Przewiert pod Wisłą będzie miał średnicę 1,2 m i 800 m długości
Przewiert pod Wisłą o średnicy 1,2 m będzie liczył prawie 800 m. Będzie to najdłuższy rurociąg zrealizowany metodą direct pipe w Polsce. Do jego wykonania zostanie wykorzystana specjalna głowica – podobna, ale o mniejszej średnicy, do tych, które drążą tunele w Alpach. Urządzenie to będzie umieszczone w gotowej już komorze startowej o głębokości 5 m, a samo wiercenie powinno rozpocząć się w ciągu miesiąca – podkreśla MPWiK.
Przewiert pod Wisłą – kolejne sprzęty ciężkie na placu budowy
Na placu budowy pojawiły się kolejne sprzęty ciężkie. W piątek, 9 października, dotarły tam m.in. ważący ponad 20 ton zacisk do pipe thrustera, czyli ramy wciskającej rurociąg pod ziemię.
Na miejscu przybywa również nowych kontenerów – to zbiorniki na wodę oraz płuczkę, czyli mieszaninę wody i bentonitu, a bentonit to rodzaj skały ilastej. Jest ona niezbędna do redukcji tarcia rurociągu o ściany wywierconego otworu – tłumaczy stołeczna spółka i dodaje, że obok nich stanęły urządzenia do odwirowywania oraz oddzielania urobku od mieszaniny wody i bentonitu, czyli wirówka dekantacyjna oraz separator płuczki wiertniczej.
Ze względu na charakterystyczną strukturę dna Wisły, w szczególności obecność iłów, do tego celu zostanie wykorzystany separator pozwalający na usunięcie nawet najdrobniejszej frakcji o średnicy mniejszej niż 20 μm, czyli 0,02 mm. Dla porównania średnica ludzkiego włosa waha się od 0,06 mm do 0,08 mm.
Przewiert pod Wisłą – na kiedy planowane jest zakończenie prac?
Jak zaznacza MPWiK, zakończenie prac związanych z budową rurociągu jest planowane na przełom listopada i grudnia 2020 r. Aktualnie w pracach bierze udział ponad 20 osób. Przewiert pozwoli na przejęcie ścieków z rurociągu tymczasowego i dalsze transportowanie ich do oczyszczalni „Czajka”. Będzie to pierwsza z czterech faz budowy alternatywnego układu przesyłowego, który stworzą: dwie nitki przewiertu wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Zakończenie tej inwestycji zgodnie z planem powinno nastąpić w sierpniu 2022 r. Alternatywny rurociąg zapewni Warszawie bezpieczny transfer ścieków do oczyszczalni ścieków „Czajka”.
Na podstawie nadesłanej informacji
fot. Krzysztof Dubiel