Związek Celowy Gmin MG-6 (ZCG MG-6) podsumował niedawno projekt mający na celu uporządkowanie gospodarki wodnościekowej, zrealizowany na terenie swojego działania.
W ramach zrealizowanego Projektu do sieci kanalizacyjnej przyłączone zostały nieruchomości zamieszkane przez niemal 13,8 tys. mieszkańców, natomiast z dostęp do sieci wodociągowej uzyskało ponad tysiąc osób.
Projekt pn. „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na obszarze Związku Celowego Gmin MG-6” został zrealizowany w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko przy wsparciu środków Funduszu Spójności. Fundusze na realizację tej inwestycji, polegającej na budowie kanalizacji sanitarnej, renowacji sieci kanalizacyjnej, budowie sieci wodociągowej, obejmującej również rozbudowę i modernizację oczyszczalni ścieków oraz zmodernizowanie zakładów uzdatniania wody, pozyskało Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Gorzowie Wlkp. we współpracy ze ZCG MG-6.
Wartość Projektu wyniosła ponad 219 mln zł brutto, a wielkość dofinansowania opiewała na z górą 111 mln zł.
Związek, nie zamierza jednak spoczywać na laurach i – by zachować trwałość przedsięwzięcia – w dalszym ciągu realizuje swoje obowiązki w zakresie przyłączenia nieruchomości do wykonanej sieci kanalizacyjnej. Będzie temu sprzyjać prowadzenie postępowań administracyjnych wszczętych jeszcze w trakcie realizacji Projektu oraz kontrola nieruchomości nieprzyłączonych do sieci, które był wskazane do osiągnięcia efektu ekologicznego w Projekcie, jak i tych, które znajdują się w obrębie zrealizowanego przedsięwzięcia.
Kolejnym narzędziem będzie wszczynanie postępowań administracyjnych, których celem będzie nakazanie właścicielom nieruchomości przyłączenia do istniejącej sieci kanalizacji sanitarnej, jeżeli jest możliwość techniczna takiego podłączenia. Ponadto, w przypadku gdy właściciel nieruchomości mając możliwość wybudowania przyłącza kanalizacyjnego nie podłączy swojego budynku do kanalizacji sanitarnej, zostanie ukarany grzywną w wysokości 1500 zł.
Związek podkreśla przy tym, że obowiązek przyłączenia nieruchomości do sieci kanalizacyjnej, nie występuje w przypadku, gdy nieruchomość jest wyposażona w tzw. przydomową oczyszczalnię ścieków, która została wykonana jeszcze przed wybudowaniem sieci kanalizacyjnej i spełnia wymagania określone w przepisach prawa. Jeżeli natomiast istnieje możliwość przyłączenia nieruchomości do istniejącej już sieci kanalizacyjnej późniejsza budowa przydomowej oczyszczalni ścieków nie jest dopuszczalna – zaznacza ZCG MG-6.
Na podstawie informacji nadesłanej przez Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego
fot. sozosfera.pl













