Trwa jedna z największych w historii Rzeszowa i największa w historii rzeszowskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji (MPWiK) inwestycja. Jak wskazał Urząd Miasta Rzeszów (UM), obejmuje ona m.in. rozbudowę oczyszczalni ścieków. Jednym z jej kluczowych przedsięwzięć jest budowa nowego zbiornika retencyjnego. Przeprowadzone zostały już pierwsze próby szczelności powstającego zbiornika – przekazał magistrat.
Pierwsze próby szczelności zakończone pozytywnym wynikiem
Nowy zbiornik retencyjny ma 24 tys. m3 pojemności, a jego zewnętrzne wymiary to 70×69 m. Głębokość obiektu waha się – w zależności od miejsca – w okolicach 6 m. Wewnątrz znajdują się cztery komory. Wszystkie są już gotowe. Próbie szczelności w pierwszej kolejności zostały poddane dwie skrajne komory. – Obie przeszły pozytywnie próbę trwająca 24 godziny. Próba polega na wypełnieniu komór wodą i wnikliwej obserwacji pod kątem szczelności – wyjaśnił Grzegorz Liszcz, inspektor nadzoru z Działu Inwestycji rzeszowskiego MPWiK.
Następnym etapem jest próba kolejnych dwóch komór. Budowa nowego zbiornika na terenie oczyszczalni ścieków jest zaawansowana na poziomie 55 procent całej inwestycji. Wszystkie prace wyprzedzają harmonogram budowy. Oddanie zaplanowane jest na 27 marca 2027 r. – wskazał UM.
Po zakończeniu prób szczelności budowa wejdzie w kolejny etap. Będzie to budowa rurociągów technologicznych oraz armatury hydraulicznej, w tym pomp i zastawek.
Budowa nowego zbiornika na terenie oczyszczalni ścieków ma zwiększyć jej wydajność o 25 procent. Jak zaznaczono w przekazanej informacji, jest to niezwykle ważne w kontekście zabezpieczenia potrzeb stale rozwijającej się aglomeracji rzeszowskiej. Nowa infrastruktura – jak podkreślił Mirosław Pięta, kierownik jednostki realizującej projekt w MPWiK – ma zaspokoić potrzeby na ok. 10-15 lat, biorąc pod uwagę dynamikę rozwoju Rzeszowa.
Nie tylko oczyszczalnia ścieków
Wielką inwestycję na terenie oczyszczalni ścieków wartą 226 mln zł brutto poprzedziły skrupulatne przygotowania i projektowanie – zaznaczył UM. Konieczne było zdobycie zewnętrznego wsparcia finansowego. Rzeszowskie MPWiK starało się o nie w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zabiegano tam o środki z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS). Dofinansowanie pozyskane przez MPWiK to 129,5 mln zł.
Zasadniczym elementem wniosku są cztery zadania inwestycyjne o wartości ponad 120 mln zł, realizowane na terenie miejskiej oczyszczalni.
Na lata 2026-2028 zaplanowano także przeprowadzenie bezwykopowej modernizacji głównej magistrali wodociągowej. Elementem inwestycji będzie także budowa kanalizacji sanitarnej o średnicy 800 mm. Powstanie ona w obrębie ulic: Tarnowskiej, Miłocińskiej, Warszawskiej oraz łącznika drogowego pomiędzy ul. Warszawską i Lubelską. Planowana instalacja ma odbierać ścieki z terenów położonych w północno-zachodniej części Rzeszowa – przekazał UM.
Na podstawie nadesłanej informacji
fot. MPWiK Rzeszów













