Na budowę kanalizacji

Ponad 60 mln zł na budowę kanalizacji sanitarnej, rozbudowę i modernizację wodociągów w Łodzi

Ponad 60 mln zł – to kwota, którą Łódzka Spółka Infrastrukturalna (ŁSI) przeznaczy na budowę kanalizacji sanitarnej, rozbudowę oraz modernizację wodociągów w Łodzi w 2021 r. – poinformował Urząd Miasta Łodzi (UM). W planach jest ponad 60 inwestycji, przy czym część z nich to inwestycje, które są kontynuacją z poprzednich lat, a niektóre dopiero się rozpoczną. Większość z nich będzie dotyczyła łódzkich osiedli.

Nacisk na budowę kanalizacji sanitarnej…

Prace, które rozpoczęły się w 2020 r. i będą kontynuowane to – jak wylicza UM – m.in. budowa kanalizacji sanitarnej na Helenówku oraz Stokach. W 2020 r. udało się zakończyć dużą inwestycję w ul. Zygmunta, która pozwoli na skanalizowanie osiedla Wiskitno w kolejnych latach (obecnie trwają prace projektowe dotyczące kanalizacji w ul. Kolumny od ul. Zygmunta w kierunku na zachód oraz w kierunku ul. Tomaszowskiej). W ub.r. udało się także zakończyć istotne, bo prowadzone w centrum miasta, modernizacje sieci wodociągowych w ulicach: Sienkiewicza, Nawrot, Wodna, Próchnika i 1-go Maja.

Bardzo ważnymi inwestycjami zaplanowanymi na przyszły rok, poza kanalizacją w osiedlu Mileszki i Helenówek jest także skanalizowanie Osiedla Młynek, Łagiewniki oraz modernizacje wodociągów w ramach przebudowy dróg przez Miasto (Zarzewska, Obywatelska, Traktorowa, Wojska Polskiego). W 2021 r. będziemy także chcieli rozpocząć dużą inwestycję związaną z wymianą wodociągów azbestocementowych na Bałutach w rejonie ulic Sierakowskiego, Polnej, Srebrnej, Mackiewicza – informuje Małgorzata Gałek, wicedyrektor ds. realizacji inwestycji w ŁSI.

Stawiają na budowę kanalizacji sanitarnej, czyli komfort mieszkańców

Następne osiedla, na których już niedługo nie będzie potrzeby zamawiania szambiarki to Łagiewniki, Mikołajew i Wiskitno. Co to oznacza dla mieszkańców? – pyta UM i odpowiada: to przede wszystkim 10-krotnie mniejsze koszty dla każdego gospodarstwa domowego, to także komfort i wygoda użytkowania. A do tego przyłączenie domu do sieci kanalizacji miejskiej powoduje wzrost wartości rynkowej danej nieruchomości.

To na czym nam najbardziej zależy, to kompleksowe podejście do inwestycji na łódzkich osiedlach, czyli w taki sposób, by oprócz kanalizacji sanitarnej, modernizacji, czy też budowy nowych wodociągów, w tych miejscach powstały chodniki, oświetlenie ulic, nasadzenia zieleni czy nowa nawierzchnia jezdni – dodaje Mariusz Łysio z ŁSI.

Nie tylko na budowę kanalizacji sanitarnej

Wyzwaniem dla ŁSI na nadchodzący rok, będzie współrealizacja z Miastem, projektu „Transport Niskoemisyjny” – dodaje magistrat. – W bardzo krótkim czasie musimy zaprojektować i zmodernizować kilkanaście odcinków sieci wodociągowej składających się na łączną długość 6 km nowej sieci wodociągowej. Dla porównania w 2020 Spółka zrealizowała wszystkich inwestycji o długości 12,5 km – informuje Mariusz Łysio z Łódzkiej Spółki Infrastrukturalnej.

Inwestycje w ramach tego zadania powinny zakończyć się w 2022 r. Przy tak dużych inwestycjach, wyzwaniem jest koordynacja prac związanych z budową, czy modernizacją wodociągów i kanalizacji oraz z inwestycjami typowo drogowymi – podkreśla UM.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

reklama