Laboratoria wody i ścieków

Nowe obiekty połączyły laboratoria wody i ścieków gdyńskiego PWiK-u

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Gdyni (PWiK) ma nową bazę – poinformował Urząd Miasta Gdyni (UM). Otwarte w Rumi obiekty połączyły odległe dotąd laboratoria wody i ścieków. Znajdują się tam również nowe pracownie, które nie mogły działać we wcześniejszych lokalizacjach.

Otwarcie nowej bazy PWiK-u Rumi, to – wg magistratu – kamień milowy w rozwoju spółki, a jej nowy standard będzie mógł być powodem do dumy na kolejne kilkadziesiąt lat.

Nowe laboratoria wody i ścieków przynoszą za sobą pewność i spokój

Obiekt o powierzchni użytkowej 2356 m² został zaprojektowany przez gdyńską pracownię architektoniczną z zachowaniem szczególnych wymagań technologicznych dla laboratoriów. Pracownie laboratorium wyposażone zostały w instalacje oraz urządzenia pozwalające prowadzić nadzór nad wykonywanymi badaniami we właściwych warunkach temperaturowych i wilgotności oraz czystości pomieszczeń, co dla funkcjonowania laboratorium ma szczególne znaczenie.

Przede wszystkim są to korzyści dla mieszkańców – dla mieszkańców gmin, miast, które obsługujemy, ponieważ standard wpływa na jakość pracy, a praca, która tutaj jest wykonywana, to jest praca absolutnie kluczowa dla jakości wody, dla bezpieczeństwa środowiska. Nowe laboratorium, w nowej siedzibie, w dużej części z nowym wyposażeniem, powoduje, że jesteśmy bardziej spokojni, bardziej pewni tego, że to co robimy, czyli dostarczanie wody, będzie w odpowiednim standardzie, na odpowiednim poziomie bezpieczeństwa – powiedział Walery Tankiewicz, prezes PWiK.

Jakie pracownie posiadają laboratoria wody i ścieków?

Gdyński magistrat wskazał, że na powierzchni ok. 1000 m2 powstały pracownie fizykochemii wody, fizykochemii ścieków, mikrobiologii, sensoryki, biologii,  spektrometrii oraz chromatografii.

– Wyposażenie badawcze pracowni stanowią zarówno urządzenia pracujące już w poprzednich laboratoriach PWiK,jak i nowe, zakupione do obiektu. Do najważniejszego wyposażenia można zaliczyć: spektrometry, spektrofotometry, chromatografy, systemy destylacji i mineralizacji próbek, komory laminarne, szafy chłodnicze i termostatyczne, inkubatory oraz digestoria – wylicza Anna Szpajer, rzeczniczka prasowa PWiK w Gdyni i dodaje: – Zupełną nowością jest utworzenie pracowni mikrobiologii, co pozwoli na wykonywanie we własnym laboratorium wszystkich potrzebnych badań wody bez konieczności korzystania z szerokiego zakresu usług zewnętrznych.

Gdyńscy urzędnicy zaznaczają, że nowy obiekt połączył w jednej lokalizacji laboratoria wody i ścieków, które do października 2021 r. znajdowały się w dwóch odległych od siebie miejscach – w Gdyni i w oczyszczalni ścieków w Dębogórzu. Według magistratu, wspólna lokalizacja to lepsza organizacja pracy, optymalne wykorzystanie wyposażenia oraz skrócenie czasu oczekiwania na wyniki badań, co stanowi niezwykle ważny aspekt pracy każdego laboratorium. Dbając o jakość wody i ochronę środowiska, PWiK wykonuje rocznie badania 2331 próbek wody i 2919 próbek ścieków, osadów ściekowych i popiołów – wylicza UM i dodaje, że dzięki inwestycji znacząco poprawiły się także warunki pracy ponad dwudziestoosobowego zespołu pracowników laboratorium.

Połączenie laboratoriów głównym celem

Głównym celem było połączenie dwóch laboratorium, bo do tej pory były to dwa laboratoria wody i ścieków w osobnych lokalizacjach. W tej chwili jesteśmy w jednej lokalizacji, co bardzo ułatwia organizację pracy. Drugim najważniejszym celem było powstanie takich pracowni, które nie mogły powstać w poprzedniej lokalizacji, czyli pracownia mikrobiologii, pracownia sensoryki i pracownia chromatografii. W poprzedniej lokalizacji nie było odpowiednich warunków – tłumaczy Leszek Frankowski, kierownik Działu Laboratorium Wody i Ścieków PWiK.

Oprócz Działu Laboratorium Wody i Ścieków w nowym obiekcie znalazły się także pomieszczenia biurowe, socjalne i warsztatowe oraz baza sprzętu używanego przez służby eksploatacyjne – Dział Sprzętu Technicznego oraz część służb Wydziału Sieci Wodociągowej i Wydziału Sieci Kanalizacyjnej.

W symbolicznym otwarciu obiektu, bo laboratorium pracuje już od lutego, wzięli udział samorządowcy gmin – udziałowców PWiK-u, który dostarcza wodę dla Gdyni, Rumi, Redy, Wejherowa oraz gminy wiejskiej Wejherowo.

Ile kosztował obiekt łączący laboratoria wody i ścieków?

Ultranowoczesne laboratorium, bardzo ważny obiekt, a to wszystko po to byśmy mogli, jak do tej pory, korzystać z dobrodziejstwa znakomitej wody. Ja się przyznam, że zarówno prywatnie, jak i służbowo w pracy piję wodę z kranu, bo jest naprawdę znakomitej jakości. Ale to wszystko jest możliwe dzięki pracy tych ludzi i bardzo nowoczesnej technice. Już zapomnieliśmy o takiej epoce, w której z kranu płynęła brunatna ciecz, niekoniecznie pięknego zapachu i to jest taki bardzo obrazowy dowód na to, jak wiele się zmieniło i jak ważna jest dla codziennego życia dobra, smaczna, bezpieczna woda. A żeby to było możliwe potrzebne są takie laboratoria. Stąd też znaczenie tej instytucji w życiu miasta – podkreśliłWojciech Szczurek,prezydent Gdyni.

Koszt budowy i wyposażenia obiektu wyniósł 22,5 mln zł netto, a w ramach inwestycji powstał zespół czterech połączonych budynków, pełniących przede wszystkim funkcje techniczne – zaznaczył UM.

Na podstawie gdynia.pl

fot. Przemysław Kozłowski