nowa sieć kanalizacyjna

Nowa sieć kanalizacyjna w gminie Kobierzyce

W podwrocławskiej gminie trwają duże inwestycje proekologiczne, a ich efektem jest nowa sieć kanalizacyjna. Samorządowcy wybudowali już ok. 43 km sieci kanalizacyjnej z zaplanowanych 55 km – informuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu (WFOŚiGW).

Przeznaczyliśmy na nowe inwestycje ponad 53 mln zł. W tej kwocie jest 13 mln zł dotacji, pozostała część to niskooprocentowana pożyczka – mówi Łukasz Kasztelowicz, prezes Zarządu WFOŚiGW.

Nowa sieć kanalizacyjna za 85 mln zł

Wartość całego zadania to ok. 85 mln zł, a gmina Kobierzyce dołoży środki z własnego budżetu w wysokości ponad 31,5 mln zł. Prace dotyczące budowy sieci kanalizacyjnej zostały już zakończone w Pełczycach, Kuklicach, Magnicach, Księginicach, Chrzanowie, Nowinach oraz Racławicach Wielkich – wylicza WFOŚiGW. Obecnie inwestycje realizowane są w Żernikach Małych, Małuszowie i Krzyżowicach. Budowa sieci rozpoczęła się w 2018 r. i potrwa do końca bieżącego roku. Z kanalizacji skorzysta ok. 2,3 tys. mieszkańców.

Fundusz wskazuje, że inwestycje w gminie Kobierzyce są ważne zarówno dla środowiska, jak i dla zdrowia mieszkańców. Przyczyniają się do tego, że w gminie znikają, nierzadko nieszczelne, szamba, z których zanieczyszczenia są zagrożeniem dla wód gruntowych i ujęć wody pitnej. Zawartość takiego nieszczelnego szamba przedostaje się do gleby, co powoduje jej skażenie bakteriami E. coli i może przyczyniać się do zatruć pokarmowych, biegunek oraz czerwonki.

Nie tylko nowa sieć kanalizacyjna

Jak zaznacza WFOŚiGW, za posiadanie dziurawego szamba grożą kary finansowe, a każdy mieszkaniec musi podłączyć się do kanalizacji sanitarnej lub, jeśli jest to niemożliwe, wyposażyć nieruchomość w szczelne szambo bądź w przydomową oczyszczalnię ścieków. – Ścieki sanitarne z terenu gminy trafiają do oczyszczalni ścieków w Kobierzycach, która także z pomocą finansową WFOŚiGW we Wrocławiu, została w 2018 roku gruntownie zmodernizowana – mówi Kasztelowicz. Wartość tego zadania wyniosła ok. 16,5 mln zł. Gmina Kobierzyce pozyskała dofinansowanie w wysokości 8,6 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020. Nie byłoby to jednak możliwe bez krajowych pieniędzy z WFOŚiGW we Wrocławiu. Fundusz udzielił na modernizację oczyszczalni niskooprocentowanej pożyczki w kwocie ponad 4,7 mln zł.

Na podstawie informacji nadesłanej przez WFOŚiGW we Wrocławiu

fot. WFOŚiGW we Wrocławiu

reklama

reklama

 

reklama