nieczystości płynnych

Aplikacja do wsparcia wywozu nieczystości płynnych w Łodzi

Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi (ZWiK) udostępnił łodzianom aplikację do zamawiania wywozu nieczystości płynnych z szamb i przydomowych oczyszczalni. Jak wskazał Urząd Miasta Łodzi (UM), aplikacja ma ułatwiać życie: pomaga wybrać najtańszą firmę asenizacyjną i przypomina o wysłaniu zlecenia.

Wywóz nieczystości płynnych – łatwiej z aplikacją

Wywóz nieczystości płynnych z szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków będzie można w Łodzi zamawiać przez specjalną aplikację. Można ją pobrać bezpłatnie w sklepie Google Play – wskazał UM. Aplikacja ma ułatwiać życie użytkownikom bezodpływowych zbiorników na nieczystości i pojedynczych systemów oczyszczania ścieków. Narzędzie informuje bowiem o szacunkowym poziomie zapełnienia szamba i umożliwia wybór najtańszej oferty spośród działających w Łodzi firm asenizacyjnych. W aplikacji można też sprawdzić status wysłanego zlecenia oraz historię zleceń już wykonanych.

Według magistratu, aplikacja pomaga podczas kontroli prowadzonej na posesji przez strażników miejskich. Dostępne są w niej bowiem wszystkie informacje, o które proszą strażnicy. Są to takie informacje, jak: dane firmy, z którą podpisana jest umowa na wywóz nieczystości oraz częstotliwość opróżniania szamba czy przydomowej oczyszczalni.

Wywóz ścieków z aplikacją

Z aplikacji będą też korzystać kierowcy samochodów asenizacyjnych. Muszą w niej rejestrować ilość ścieków odebranych z każdej posesji. Dane te będą zestawiane z ilością ścieków przywożonych do punktu zlewnego ZWiK zlokalizowanego przy Grupowej Oczyszczalni Ścieków. Dzięki nowemu systemowi ZWiK porządkuje gospodarkę nieczystościami płynnymi na terenie miasta. Chodzi o to, żeby skutecznie chronić środowisko, by wszystkie nieczystości z szamb i przydomowych oczyszczalni trafiały do oczyszczalni. Magistrat dodał, że z zakupionego programu korzysta obecnie 476 samorządów w kraju.

Łódzki ZWiK zaapelował również do właścicieli szamb o przyłączanie swoich posesji do istniejącej już kanalizacji. „Im mniej będzie w Łodzi szamb – tym lepiej, wspólnie zadbamy o środowisko naturalne. Ścieki z nieszczelnych i przepełnionych szamb przedostają się do ziemi – dochodzi do skażenia gleby i wód gruntowych. Dzięki podłączeniu domu do miejskiej kanalizacji, nieczystości trafią do Grupowej Oczyszczalni Ścieków, która we właściwy sposób je oczyści, zarówno te bytowe, jak i przemysłowe” – podał UM.

W informacji przekazanej przez magistrat wskazano też, iż koszt opróżniania szamba przez specjalistyczną firmę zdecydowanie przewyższa stawki opłat za odprowadzanie ścieków do kanalizacji. Korzystanie z miejskiej sieci to nie tylko oszczędność, ale przede wszystkim wygoda – dodał UM.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

Partner Portalu