Nie zapychaj, pomyśl!

Nie zapychaj, pomyśl!

Chusteczki nawilżane, jednorazowe rękawiczki, maseczki ochronne, a także ścinki materiałów coraz częściej trafiają do sieci kanalizacyjnej. A nie powinny, bo zapchają rury kanalizacyjne. Dlatego Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu (MPWiK) apeluje: Nie zapychaj, pomyśl!

Jak zaznacza MPWiK, brygady przedsiębiorstwa coraz częściej walczą ze skutkami zatorów na sieci kanalizacyjnej. Tymczasem wystarczy stosować się do kilku prostych zasad, by ograniczyć liczbę awarii.

Co powoduje zatory kanalizacji?

Wrocławskie MPWiK tłumaczy, że zator powstaje, gdy osad zalegający na dnie kanału znacząco ogranicza jego drożność. Przedmioty wrzucone do kanalizacji – np. do toalety, zlewu lub studzienki – zatrzymują się w rurach i stopniowo je zapychają. Zatkana rura może spowodować cofanie się nieczystości lub doprowadzić do uszkodzenia sieci i wycieku. Taka sytuacja wymaga natychmiastowej reakcji pracowników MPWiK, którzy muszą udać się na miejsce, by rozwiązać problem. Zatory powodują też zapychanie się pomp w pompowniach ścieków, których działanie jest niezbędne, aby zadbać o prawidłowy przebieg odbioru nieczystości.

Jak zapobiegać?

Wystarczy pamiętać o kilku zasadach, by ograniczyć liczbę zatorów, a tym samym awaryjność sieci kanalizacyjnej – przekonuje MPWiK. Nie wolno wrzucać do kanalizacji przedmiotów stałych, takich jak odpady sanitarne: chusteczki nawilżane, płatki i szpatułki kosmetyczne czy środki opatrunkowe. – W okresie pandemii koronawirusa wszyscy stosujemy środki ochrony osobistej. To bardzo ważne, by dbać o zdrowie nas wszystkich, ale pamiętajmy, by zużytych rękawiczek czy maseczek nie wrzucać do toalety. Troszczmy się o siebie nawzajem. Pracownicy wrocławskich wodociągów codziennie zapewniają mieszkańcom bezpieczną wodę w kranach oraz odbierają ścieki. Zadbajmy też o ich bezpieczeństwo – apeluje Witold Ziomek, prezes MPWiK.

Przedsiębiorstwo wodociągowe przypomina, że maseczki i rękawiczki należy wyrzucać do pojemników na odpady zmieszane. W kanalizacji nie powinny się także znaleźć: plastikowe opakowania, skrawki materiałów, ziemia z kwiatów, zlewki farb po remoncie, resztki jedzenia czy tłuszcze, w tym oleje i smary. W kuchennych zlewach warto zamontować specjalne sitka, blokujące spływanie resztek z brudnych naczyń.

Nie zapychaj, pomyśl!

Brygady MPWiK każdego dnia walczą ze skutkami zatorów kanalizacyjnych – oczyszczają zapchane rurociągi i usuwają awarie. Jednak zawsze lepiej „zapobiegać niż leczyć”. Dlatego MPWiK apeluje: „Nie zapychaj, pomyśl!”. Firma zachęca by zwrócić uwagę na to, co trafia do toalety lub zlewu i do promocji dobrych nawyków wśród znajomych i sąsiadów.

Przedsiębiorstwo zaznacza, że do kanalizacji nie powinny trafić:

  • środki higieniczne i opatrunkowe – chusteczki nawilżane, płatki i szpatułki kosmetyczne, pieluchy, bandaże, a także maseczki ochronne i rękawiczki jednorazowe;
  • różne odpady stałe – ścierki, skrawki materiałów, ziemia z kwiatów, opakowania, prezerwatywy, rajstopy itd.;
  • resztki jedzenia;
  • farby, odpady po remoncie lub budowie;
  • tłuszcze – oleje, smary itp.

Na podstawie informacji nadesłanej przez MPWiK we Wrocławiu

fot. MPWiK we Wrocławiu

reklama

reklama

reklama

 

reklama