Rzeszów modernizuje setki metrów starych rur kanalizacyjnych w centrum miasta – podał Urząd Miasta Rzeszowa (UM). Magistrat zaznaczył też, że nowoczesne technologie pozwalają przeprowadzić skomplikowane prace niemal bez utrudnień w życiu ścisłego centrum miasta. Pod ulicą Słowackiego wykonano już naprawy sieci na długości 422 metrów.
Zainteresowanie i niepotrzebne obawy mieszkańców
Ustawiony na jezdni ulicy Słowackiego w Rzeszowie specjalistyczny pojazd wzbudzał zainteresowanie mieszkańców i przechodniów – wskazał UM. Ich ciekowość zaspokajały informacje o tym, że zaczyna się modernizacja starych rur kanalizacyjnych. Jednak niemal natychmiast budził się niepokój: „No to mamy kłopot” – mówili mieszkańcy bloków przy ulicy Leszczyńskiego. „Zaczną się wykopy i paraliż naszych wąskich i tak zatłoczonych ulic” – obawiali się. Firma wykonująca roboty wygrała przetarg na modernizację kanalizacji sanitarnej zorganizowany przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (MPWiK) w Rzeszowie.
Dziś mieszkańcy przyznają, że ich obawy na szczęście się nie spełniły i z uznaniem mówią o wykonawcach modernizacji – podkreślił magistrat. – Nawet nie zauważyliśmy, kiedy oni uporali się z robotą. Myśleliśmy, że ciągle trwają przygotowania do prac i do rozkopywania ulicy, a dowiedzieliśmy się, że już jest po wszystkim – powiedział pan Marcin, mieszkaniec Baldachówki.
Specjaliści z firmy wykonawczej niemal nie zauważeni wykonali pod ulicą Słowackiego w ścisłym centrum Rzeszowa modernizację 422 metrów bieżących kanalizacji położonej na głębokości 4 metrów. Możliwe to było dlatego, że zastosowano bezwykopową technologię modernizacji kanalizacji – podkreślił magistrat.
Modernizacja starych rur kanalizacyjnych bez wykopów
– Modernizacja jaką przeprowadzamy jest bezbolesna. Realizujemy niemal bez zakłócania życia miasta naprawdę dużą inwestycję, która przy zastosowaniu starych technologii i konieczności wykonywania wykopów sparaliżowałaby centrum na wiele tygodni – powiedział Łukasz Zeńko, zastępca kierownika działu sieci rzeszowskiego MPWiK.
– Sieć kanalizacyjna w centrum Rzeszowa liczy sobie około 60 lat. Jest więc wyeksploatowana, a co za tym idzie coraz bardziej awaryjna. Modernizacja sieci w zatłoczonych i gęsto zabudowanych zabytkowych centrach miast to wielkie wyzwanie dla każdej firmy wodociągowo-kanalizacyjnej. Prace mogą zakłócać harmonię i rytm życia centrum. Nie da się jednak uniknąć konieczności naprawy. Trudno sobie wyobrazić jak wielki byłby chaos w centrum Rzeszowa, gdyby trzeba było modernizować kanalizację metodami tradycyjnymi. Konieczność odkopania sieci znajdującej się na głębokości około 4-6 metrów oznaczałaby wielotygodniowy paraliż ruchu. Dodatkowo całkowitej degradacji uległyby nawierzchnie ulic. Trzeba byłoby je odbudować ogromnym kosztem. I tu w sukurs firmom wodociągowym przychodzą nowoczesne technologie. Zastosowana metoda polega na wprowadzaniu do starych rur specjalnego tzw. rękawa zbudowanego z substancji chemicznych. Dzięki niej nie musimy niszczyć dróg wykopami i utrudniać życia mieszkańców – wyjaśnił Marcin Lewandowski, prezes MPWiK.
– My zajmujemy jedynie w sumie około trzech, czterech miejsc parkingowych w okolicy studzienek. Działamy nie wstrzymując ruchu samochodów – dodał Marcin Mikuła z firmy wykonującej modernizację.
Najpierw monitoring i oczyszczenie starych rur kanalizacyjnych
Pracownicy firmy wykonującej modernizację starych rur kanalizacyjnych oczyszczają je z zawartości. To mnóstwo najróżniejszych rzeczy. Najwięcej jest piasku i kamieni, ale zdarzają się kości, resztki jedzenia, fragmenty garderoby i środków higienicznych. Na jednym z kilkudziesięciometrowych odcinków modernizowanych w Rzeszowie wydobyto z rur kanalizacyjnych blisko 25 metrów sześciennych zanieczyszczeń. Nie da się uniknąć odkładania się w kanalizacji piasku i podobnych materiałów, ale wszystkie pozostałe to efekt ludzkiej lekkomyślności – zwrócił uwagę UM.
– Po oczyszczeniu rury z większych zanieczyszczeń powierzchnia wewnętrzna rur jest odtłuszczana. Następnie przez otwarty właz kanalizacyjny wprowadzany jest specjalny rękaw i przeciągany mechanicznie przez odcinek kanalizacji do kolejnej studzienki. Tu odbiera go kolejna ekipa. Po przeciągnięciu rękaw jest wypełniany sprężonym powietrzem, dostosowując się do kształtu starej betonowej rury kanalizacyjnej. Kolejny etap to naświetlenie fotoutwardzalnego materiału, z którego zbudowany jest rękaw. Do wnętrza wprowadzany jest specjalny system lamp ultrafioletowych. Powoli przeciągany jest przez cały odcinek kanalizacji i utwardza rękaw. Modernizacja jest zakończona – wyjaśnił Łukasz Zeńko z MPWiK.
Magistrat wskazał, że zawsze przed rozpoczęciem prac przeprowadzany jest monitoring sieci kanalizacyjnej. Dzięki obrazowi ze specjalistycznych kamer fachowcy oceniają stan rur kanalizacyjnych. Na tej podstawie tworzony jest harmonogram prac.
Część trzyletniego planu
Tegoroczne prace są częścią trzyletniego planu modernizacji starej sieci kanalizacyjnej wykonywanego przesz MPWiK. Roczny koszt tych inwestycji to blisko 2,5 mln zł. Na 2024 r. spółka zaplanowała modernizację 2286 m rur kanalizacyjnych. Chodzi o kanały znajdujące się pod ulicami: Sikorskiego, Słowackiego, PCK, Bernardyńskiej, 8 Marca, Kopernika, Karkowskiej, Okulickiego oraz Jagiellońskiej – wskazał magistrat.
Obecnie prace trwają pod nawierzchnią ulicy Jagiellońskiej. Tam zmodernizowanych zostanie 210 metrów bieżących kanalizacji położnej na głębokości ok. 3,5 metra, a wykonanej z rur o średnicy 500 mm.
Na podstawie nadesłanej informacji
fot. MPWiK w Rzeszowie