W drugiej połowie marca br. końca dobiegła modernizacja stacji zlewnej należącej do Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Krasnystaw (PGK). Obiekt został wytypowany na podstawie ogólnopolskiego badania stanu technicznego stacji zlewnych, przeprowadzonego przez firmę Ścieki Polskie (ŚP) we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) oraz Instytutem Edukacji Środowiskowej (IEŚ).
Modernizacja stacji zlewnej i instalacja oprogramowania do monitoringu dowożonych nieczystości
Stacja zlewna w Krasnymstawie została wybrana do modernizacji z uwagi na duży wolumen przyjmowanych ścieków i potrzebę usprawnienia procesów technologicznych – wskazał BGK. Wspomniana firma zamontowała tam – jak uważa BGK – najnowocześniejszą kontenerową stację zlewną w Polsce. Zainstalowane zostało również oprogramowanie, które pozwala monitorować dowożone nieczystości płynne w czasie rzeczywistym.
– Kontrola ilości i jakości ścieków dowożonych, a także ewidencjonowanie wszystkich zbiorników zlokalizowanych w obrębie gminy to obowiązki, które nałożyło na samorządy najnowsze prawodawstwo. Inwestycja w Krasnymstawie obrazuje jak ważną rolę w wypełnianiu założeń ustawowych pełni poprawnie funkcjonująca stacja zlewna – powiedział Wojciech Witowski, CEO w ŚP.
Główne problemy z jakimi borykają się operatorzy stacji zlewnych
Bank powołał się na wyniki przeprowadzonego w 2023 r. badania pt. „Stan techniki stacji zlewnych w Polsce”. Na ich podstawie stwierdził główne problemy z jakimi borykają się stacje zlewne w kraju. Należą do nich opóźnienia techniczne i technologiczne, niespełnione wymogi prawne, a także braki w wyposażeniu oraz niepoprawne ewidencjonowanie ścieków. W raporcie wskazano, że 45,2% spośród przebadanych kontenerowych stacji nie ma wyposażenia, które służy do separowania zanieczyszczeń stałych. Natomiast aż 89,2% stacji nie spełnia wymogów rozporządzenia Ministra Infrastruktury w zakresie poprawnego potwierdzania każdorazowego zrzutu nieczystości na stacji zlewnej.
– Badanie potwierdziło, że polskie stacje zlewne wymagają niezbędnych inwestycji, które dostosują ich działanie do najnowszych wymogów prawnych. Modernizacja przeprowadzona w Krasnymstawie jest przykładem takiej inwestycji. Ten projekt pokazuje, jak ważne dla systemu ściekowego jest poprawne funkcjonowanie stacji zlewnych. Takie inwestycje są konieczne, ponieważ usprawnienie kontroli i raportowania dostarczanych nieczystości przekłada się bezpośrednio na ograniczenie zanieczyszczenia środowiska – podkreślił Marek Zieliński z BGK.
Uroczyste otwarcie zmodernizowanej stacji zlewnej, odbyło się 21 marca na terenie oczyszczalni ścieków w Krasnymstawie – dodał BGK.
Na podstawie nadesłanej informacji
fot. Ścieki Polskie