Wodociągi Kościańskie mają w swej strukturze laboratorium z akredytacją, czyli formalnym potwierdzeniem kompetencji do prowadzenia działalności w określonym zakresie. W październiku br. uzyskało ono trzeci certyfikat akredytacji. Wspomniane laboratorium znajduje się na terenie oczyszczalni ścieków, w Kościanie i w planach ma rozszerzenie zakresu badań o mikrobiologię.
Trzeci certyfikat akredytacji dla Laboratorium Wodociągów Kościańskich
W tym roku Laboratorium Wodociągów Kościańskich otrzymało trzeci certyfikat akredytacji nr AB 1360. Certyfikat PCA nadaje się na okres czterech lat. Warunkiem przedłużenia kontraktu jest pomyślne przejście corocznego audytu systemu zarządzania, wdrożonego w laboratorium oraz działalności technicznej. W trakcie audytu sprawdzane są kompetencje kierownictwa oraz personelu laboratorium. Weryfikowany jest też stan i aktualność ich wiedzy teoretycznej i praktycznej. Ocenie podlega również tryb postępowania przy różnorodnych czynnościach np. dokonywaniu zakupów, przyjmowaniu zleceń i współpracy z klientami, a także nadzorze nad wyposażeniem pomiarowym i aparaturą pomocniczą znajdującą się w laboratorium.
– Uzyskanie akredytacji przez laboratorium ma wiele zalet. Jest to przede wszystkim dowód na niezależność laboratorium oraz potwierdzenie najwyższych kompetencji. Stanowi gwarancję zachowania bezstronności i poufności. Dzięki niej wzrasta prestiż laboratorium, poprawia się organizacja pracy. Akredytacja zapewnia jednoznaczne sposoby postępowania w danej sytuacji, uregulowane w procedurach i instrukcjach. I co najważniejsze, badania prowadzone przez laboratorium akredytowane są uznawane przez jednostki inspekcyjne, np. wojewódzki inspektorat ochrony środowiska – podkreśliła Izabela Mruk, kierownik laboratorium.
Laboratorium z akredytacją, ale jeszcze bez możliwości badania próbek pod kątem mikrobiologicznym
Laboratorium Wodociągów Kościańskich nie tylko pobiera i wykonuje badania dla klienta wewnętrznego, czyli kościańskiego przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego. Realizuje badania także dla klientów zewnętrznych. Przeprowadza analizy parametrów fizyko-chemicznych wody z ujęć wody, z sieci i przyłączy wodociągowych, z lokali gastronomicznych, ze studni przydomowych i z niecek basenowych. Laboratorium wykonuje także badania ścieków z oczyszczalni przydomowych i komunalnych, poprodukcyjnych, przemysłowych. Analizy wykonywane są również w odniesieniu do wód opadowych i roztopowych oraz osadów czynnych.
W chwili obecnej laboratorium nie ma możliwości badania próbek pod kątem mikrobiologicznym. Może je jednak pobierać i zlecać analizy innemu laboratorium. Wodociągi Kościańskie mają nadzieję, że wkrótce się to zmieni. Poszerzenie zakresu usług laboratorium pozwoliłoby na pozyskanie szerszego grona klientów.
– Naszym marzeniem już od dawna jest rozszerzenie kompetencji laboratorium w kierunku badań mikrobiologicznych. Niestety obecne warunki to uniemożliwiają. W niedalekiej przyszłości chcielibyśmy odpowiednio przystosować istniejące na terenie oczyszczalni ścieków pomieszczenia. W tym celu podjęliśmy już pewne działania. Jesteśmy w trakcie remontu nieużywanej części budynku przepompowni osadów, w której powstanie warsztat dla elektryków i obsługi oczyszczalni ścieków. Dotychczasowe pomieszczenia warsztatu zostaną zaadoptowane na szatnie dla pracowników, a dawne szatnie mamy nadzieję, że wkrótce uda się zamienić na pomieszczenia laboratorium do badań mikrobiologicznych. Niestety wiąże się to z dużymi kosztami… – wyjaśnił Dawid Borkowski, prezes Zarządu Wodociągów Kościańskich.
Na podstawie nadesłanej informacji
fot. Wodociągi Kościańskie