Współpraca miasta i grupy SAUR

Kończy się współpraca miasta i grupy SAUR. Gdańsk przejmie spółkę SNG

Gdańsk przejmuje pełną kontrolę nad zaopatrzeniem w wodę i odbiór ścieków w mieście. Po 30 latach dobiega końca współpraca miasta i grupy SAUR – poinformował Urząd Miejski w Gdańsku (UM).

Współpraca miasta i grupy SAUR dobiega końca – Gdańsk chce świadczyć usługi samodzielnie

Jesteśmy zadowoleni z osiągniętych celów, ale jednocześnie przekonani, że trzydzieści lat po transformacji mamy wiedzę, umiejętności i środki, aby kontynuować usługi dla mieszkańców samodzielnie. Dlatego poleciłam prezydentowi Piotrowi Grzelakowi, p. skarbnik Izabeli Kuś oraz dyrektor Wydziału Polityki Gospodarczej Iwonie Bierut podjęcie działań zmierzających do przejęcia pełnej kontroli nad systemem wodno-kanalizacyjnym w Gdańsku. Postawiłam jeden podstawowy cel: bezpieczeństwo i ciągłość dostaw wody i odbioru ścieków w okresie przejściowym oraz po przejęciu kontroli nad systemem – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Współpraca miasta i grupy SAUR – efektem wysoka jakość wody pitnej

Woda dostarczana mieszkańcom w 1992 r. tylko w 8% spełniała normy wymagane prawem, podczas gdy aktualnie jest to 100%. Jakość wody wysoko oceniają gdańszczanki i gdańszczanie. Według badań Pracowni Realizacji Badań Socjologicznych UG, 49% mieszkańców deklaruje, że pije wodę z kranu, a 90% mieszkańców pozytywnie ocenia jakość dostarczanej wody – podkreśla gdański magistrat.

Mimo, że kontrakt zakłada podjęcie rozmów na rok przed jego zakończeniem, czyli w styczniu 2022, dbając o zabezpieczenie interesów mieszkańców miasta, rozmowy podjęliśmy znacznie wcześniej. Przed przystąpieniem do rozmów analizowaliśmy wszystkie możliwe warianty i wybraliśmy absolutnie najkorzystniejszy dla użytkowników systemu. Wariant zakupu akcji jest wariantem ograniczającym ryzyka organizacyjne i prawne, oraz, co bardzo ważne, zapewniającym pełne wykorzystanie fachowego zespołu, ponad pół tysiąca osób, oraz know-how zbudowanego w spółce SNG – podkreślił Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju.

Kończąca się współpraca miasta i grupy SAUR bez wpływu na zatrudnienie

Jak zaznaczył UM, zmiany właścicielskie pozostają bez wpływu na zatrudnienie pracowników i charakter działalności spółki. W firmie pracuje ok. 550 osób. Dziś SNG to przede wszystkim unikalny zespół ludzi: operatorzy ujęć wody, odpowiadający za bezpieczeństwo dostaw, operatorzy oczyszczalni ścieków, dyspozytorzy systemu, mistrzowie i inżynierowie, odpowiadający za naprawy i utrzymanie sieci, laboranci, obsługa klienta, pracownicy pogotowia wodociągowo-kanalizacyjnego, a także zespoły automatyków i energetyków dbających o bezpieczeństwo funkcjonujących obiektów infrastruktury wod-kan – wylicza magistrat.

Na najbliższej sesji radni będą dyskutowali o zmianie w wieloletniej prognozie finansowej, która pozwoli na pozyskanie środków na transakcję. Miasto na ten cel chce zabezpieczyć w sumie 45 mln zł.

Umowa współpracy z francuską korporacją została podpisana w 1992 r. Miasto wniosło do spółki aport rzeczowy, w postaci nieruchomości, środków i ówczesnych narzędzi pracy (bez sieci wodociągowo-kanalizacyjnej), a francuska grupa SAUR wkład finansowy, który pozwolił jej na objęcie 51% udziałów w Saur Neptun Gdańsk – przypomina UM.

Na podstawie media.gdansk.pl

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

reklama

reklama

 

partner merytoryczny

reklama

reklama