Kolektor Wiślany

Kolektor Wiślany – ruszyła budowa

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie (MPWiK) poinformowało, że ruszyła budowa Kolektora Wiślanego. Cały Kolektor Wiślany będzie miał długość 9,5 km, a w obecnie realizowanym etapie powstanie 5,5 km.

Kolektor Wiślany zbudują metodą mikrotunelingu

Jak poinformowało MPWiK, 145-tonowa maszyna przyjechała na plac budowy trzema samochodami, na których przetransportowano głowicę, tarczę drążącą o średnicy 3,8 m i tzw. powerpack, czyli napęd tarczy. Po połączeniu poszczególnych elementów maszyna została opuszczona na głębokość prawie 14 m do komory startowej. Kolektor Wiślany, którego całkowita długość wyniesie 9,5 km, będzie wykonywany w technologii bezwykopowej, metodą mikrotunelingu. Za głowicą drążącą będą wpychane pod ziemię kolejne fragmenty nowego rurociągu.

Kolektor Wiślany będzie najdłuższym mikrotunelingiem o średnicy przekraczającej 3 metry w Polsce. W ramach etapu realizowanego obecnie przez firmę Budimex powstanie ponad 5,5-kilometrowy odcinek kolektora, a samo drążenie powinniśmy zakończyć w 2022 r. – powiedział Marek Smółka, rzecznik prasowy MPWiK.

Kolektor Wiślany zostanie posadowiony na głębokości od 6 m do 15 m wzdłuż ulic: Wybrzeże Kościuszkowskie, Wybrzeże Gdańskie i Wybrzeże Gdyńskie. Jego podstawowa średnica wyniesie 3,2 m, dzięki czemu będzie w stanie pomieścić ok 50 tys. m3 wód opadowych – dodaje MPWiK.

Kolektor Wiślany pomoże spowolnić spływ wód opadowych

Drążenie tunelu, podobnie jak i inne prace związane z budową najdłuższego odcinka kolektora, będą prowadzone 24h na dobę przez siedem dni w tygodniu – zapewnił Michał Wrzosek z firmy Budimex.

Zastosowana technologia układania rurociągu jest najbezpieczniejszą metodą bezwykopową, zarówno dla środowiska, jak i dla samych pracowników. Pozwala ona również minimalizować ilość prac prowadzonych na powierzchni terenu, a tym samym ograniczać utrudnienia komunikacyjne. Układanie rurociągu jest sterowane zdalnie, co przy jednoczesnym zachowaniu pełnej precyzji, pozwala ograniczyć liczbę osób przebywających w wykopie. Ponadto, czas potrzebny na jego wykonanie jest krótszy niż w przypadku prac prowadzonym metodami tradycyjnymi – dodał Piotr Kurowicki ze spółki Budimex.

Kolektor Wiślany, który powinien docelowo powstać w ciągu ok. 3 lat, to jedna z kluczowych inwestycji obecnie realizowanych przez MPWiK. Pozwoli on czasowo zatrzymywać nadmiar ścieków i wód opadowych w trakcie deszczy nawalnych spływających z terenu lewobrzeżnej Warszawy. Następnie, będą one kierowane poprzez planowaną w ramach tej inwestycji, przepompownię „Wiślaną” do oczyszczalni ścieków „Czajka” – wyjaśnia warszawskie przedsiębiorstwo wod-kan.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. Krzysztof Dubiel/MPWiK Warszawa

reklama