O gospodarce ściekowej

O gospodarce ściekowej w odświeżonej szacie

Styczniowo-lutowe wydanie czasopisma „Forum Eksploatatora” to niewątpliwie źródło interesującej lektury. W części „artykułowej” znaleźć można bowiem szereg ciekawych publikacji.

O gospodarce ściekowej w „Forum Eksploatatora”

Wśród nich jest artykuł pt. „Ocena pracy wiejskiej oczyszczalni ścieków w miejscowości Hażlach”, którego autorem jest Szymon Piekar. Następny artykuł napisał Eugeniusz Klaczyński. To publikacja zatytułowana „Biologiczne usuwanie azotu ze ścieków komunalnych”.

Andrzej Kuliczkowski przygotował natomiast artykuł, w którym przedstawia odpowiedź na pytanie: „Jak oceniać uszkodzenia i nieprawidłowości w nowo budowanych przewodach kanalizacyjnych wykonanych z rur PVC?”.

O gospodarce ściekowej

„Substancje zapachowe w przemyśle – ich charakterystyka i zwalczanie uciążliwości”, to z kolei tekst przygotowany przez Andrzeja Kuliga i Arkadiusza Kamińskiego.

Czytelników zainteresowanych tematem określania ilości suchej masy w osadach ściekowych może zainteresować tekst pt. „Promieniowanie mikrofalowe i podczerwone w badaniach zawartości suchej masy substancji organicznej osadów ściekowych”. Autorami są Izabela Dasiewicz-Szparaga, Sławomir Janas i Małgorzata Kowalska.

Z kolei Adam Masłoń, napisał artykuł pt. „Zastosowanie aeratorów strumienicowych w sekwencyjnych reaktorach porcjowych”.

Temat pojawiających się problemów z bakteriami nitkowatymi spędza sen z powiek wielu eksploatatotom oczyszczalni ścieków. Dla nich niewątpliwie ciekawa będzie lektura tekstu pt. „Skuteczność wrotków Lecane w ograniczaniu rozwoju Microthrix parvicella i Actinomycetes – bakterii nitkowatych powodujących pienienie osadu”. Materiał został przygotowany przez Agnieszkę Pajdak-Stós oraz Edytę Fiałkowską.

W tym wydaniu znaleźć można jeszcze artykuły: „Niechciana wieża ciśnień” (autor: Ryszard Lidzbarski), „Prawo a eksploatacja” (Irena Iwanisik), „Stężenie azotu w ściekach oczyszczonych w kontekście implementacji dyrektywy Rady 91/271/EWG do prawa polskiego” (Mirosława Dominowska) i „Zaopatrzenie w wodę oraz odprowadzanie ścieków i wód opadowych po nowelizacji przepisów branżowych – aspekty ekonomiczne” (Grzegorz Gałabuda).

Warto odnotować, że omawiane wydanie jest setnym numer czasopisma. „Pierwsze wydanie Forum Eksploatatora w 2019 r. jest zarazem 100. zeszytem czasopisma – mamy kolejny jubileusz, po ubiegłorocznym jubileuszu 20-lecia Stowarzyszenia Eksploatatorów Obiektów Gospodarki Wodno-Ściekowej i 20-lecia Wydawnictwa Seidel-Przywecki” – napisała Magdalena Seidel-Przywecka, redaktor naczelna, w słowie wprowadzającym.

Kolejnego jubileuszu gratulujemy! A przy okazji warto odnotować, że odświeżona została szata graficzna „Forum Eksploatatora”. Więcej informacji na internetowej stronie Wydawnictwa Seidel-Przywecki.

Partner Portalu

Partner Portalu