w związku z gospodarką wodno-ściekową

Działania CBA w związku z gospodarką wodno-ściekową

Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) poinformowało w ostatnich dniach o działaniach funkcjonariuszy tej służby realizowanych w związku z gospodarką wodno-ściekową.

Działania CBA w związku z gospodarką wodno-ściekową – awaria przesyłu ścieków do „Czajki”

I tak, 10 września br. CBA poinformowało o rozpoczęciu kontroli w Urzędzie m.st. Warszawy. Kontrola ta dotyczy nadzoru władz miasta nad funkcjonowaniem przesyłu ścieków przez Wisłę do Oczyszczalni Ścieków „Czajka”. Jak zaznaczyło CBA, działania kontrolne mają związek z tegoroczną awarią. Funkcjonariusze przyjrzą się w szczególności temu, jakie działania zaradcze po awarii kolektorów prowadzących ścieki do warszawskiej Oczyszczalni Ścieków „Czajka” w sierpniu ubiegłego roku, podjęły władze stolicy w celu uniknięcia ponownej katastrofy ekologicznej.

Kontrola została wszczęta z inicjatywy CBA i nie jest częścią żadnego śledztwa prokuratorskiego.

Działania CBA w związku z gospodarką wodno-ściekową – ustawianie przetargów

Z kolei 9 września br. CBA poinformowała, że Delegatura CBA w Warszawie wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Warszawie zatrzymała dwie osoby podejrzane o ustawianie przetargów. Zatrzymani to zastępca kierownika sieci kanałowej ds. eksploatacji w MPWIK w Krakowie oraz były kierownik Działu TSU w PWiK Przemyśl. Jak wskazuje CBA osoby te są podejrzane o ustawienie w 2018 r. przetargów na korzyść spółki, która dostarczyła do MPWiK w Krakowie oraz PWiK w Przemyślu zestaw do inspekcji rur i kanałów oraz samochód specjalistyczny do czyszczenia kanałów.

Jednocześnie CBA zaznacza, że są to kolejne zatrzymania w prowadzonym śledztwie związanym z ujawnionymi przestępstwami o charakterze korupcyjnym, w którym w lipcu 2019 r. zarzuty przedstawiono m.in. dyrektorowi jednej z warszawskich spółek miejskich. Podejrzani usłyszeli zarzuty. Prokurator zastosował wobec ww. wolnościowe środki zapobiegawcze.

Na podstawie cba.gov.pl i cba.gov.pl

fot. CBA

reklama

reklama

reklama

 

reklama