do muszli toaletowych

Co mieszkańcy wrzucają do muszli toaletowych i dlaczego nie powinni tego robić?

Kawałki kurczaka, plastiku, ziemniaki, kable, ubrania, igły, podpaski, fusy z kawy i herbaty. Zestawienie brzmi niekonwencjonalnie, ale to codzienność pracowników oczyszczalni ścieków w Katowicach. W związku ze Światowym Dniem Toalet Katowickie Wodociągi (KW) przygotowały tygodniową kampanię na swoim profilu w mediach społecznościowych o tym, co mieszkańcy wrzucają do muszli toaletowych i dlaczego nie powinniśmy tego robić – podała Katowicka Agencja Wydawnicza (KAW).

450 ton odpadów rocznie w katowickiej kanalizacji

do muszli toaletowych

Rocznie do katowickiej kanalizacji, która liczy 800 km, trafia 450 ton odpadów. Z okazji przypadającego 19 listopada Światowego Dnia Toalet, Katowickie Wodociągi postanowiły przypomnieć, że toaleta to nie śmietnik. Dedykowana temu tematowi kampania w mediach społecznościowych potrwa do 25 listopada – zapowiada KAW.

Kampanię adresujemy nie tylko do dzieci. Pamiętajmy, że wszystko zaczyna się w naszych domach. Lądujące w sedesie resztki jedzenia i leki są pożywieniem dla szczurów i bakterii. Światowy Dzień Toalet to okazja do przypomnienia, jaki wpływ na środowisko ma każdy z nas – mówi Stanisław Krusz, prezes KW.

W ciągu doby do miejskiej kanalizacji trafia 35 mln litrów ścieków odprowadzanych do czterech oczyszczalni: „Gigablok”, „Panewniki”, „Podlesie” i „Dąbrówka Mała” – wskazuje KAW. To tyle, ile mieści się w dziesięciu basenach olimpijskich. Pracownicy KW rocznie dostają siedemset zgłoszeń o awariach. Codziennie kontrolują i czyszczą kanały używając samochodów ciśnieniowo-ssących i kamer monitorujących przewody kanalizacyjne.

– Podczas warsztatów z maluchami zapytałam czego nie wrzucać do toalet. I usłyszałam, że… słonia. Oczywiście uznałam odpowiedź. Ale na tym lista się nie kończy – komentuje Jolanta Wszędyrówny z KW.

Co ludzie wrzucają do muszli toaletowych?

Resztki jedzenia zachęcają gryzonie do poczęstunku, a w efekcie do toalet mogą dostać się niechciani goście. Tłuszcze natomiast tężeją w niskiej temperaturze niczym cholesterol w żyłach. Osadzone na ściankach, zwężają średnicę rur. Nie rozpuszczają się w wodzie, więc trudno je usunąć – zaznacza KAW. Włosy i nici dentystyczne, splątane i tworzące gęste kłębki to przepis na zator w rurach. Leki natomiast szkodzą wodom gruntowym, budują odporność bakterii. Koci żwirek z kolei gromadzi się w rurach ograniczając przepustowość. Podobnie na kanalizację oddziaływają ubrania, które osadzają się na kratach utrudniając przepływ.

Środki higieny, takie, jak nawilżane chusteczki, podpaski, pieluchy, tampony łączą się w mocne sploty i również tworzą zatory. Ponadto KAW wskazuje, że do kanalizacji nie powinny niedopałki papierosów. W ich filtrach jest bowiem plastik, który nie rozpuszcza się w wodzie. Także patyczki higieniczne stwarzają problemy, przechodzą bowiem przez kraty i są trudne do usunięcia ze ścieków.

Kampania ma sprawić by mieszkańcy nie wyrzucali odpadów do muszli toaletowych

Wielu problemów z zatkanymi rurami można uniknąć, a pomóc może w tym szereg proekologicznych inicjatyw. Kampania Katowickich Wodociągów to odpowiedź na potrzeby środowiska i społeczeństwa – zaznacza KAW. Podobnie jest w przypadku kampanii „Toaleta to nie śmietnik” zainicjowanej w marcu 2021 r. przez Stowarzyszenie Wodociągowców Województwa Śląskiego i realizowanej przez członków Stowarzyszenia, w tym KW -dodaje KAW.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. 2 x KAW

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

reklama

reklama

Partner Portalu