Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) poinformował, że wraz z firmą Ścieki Polskie przeprowadzi badanie stacji zlewnych z terenu całej Polski. Wykonawcy badania prowadzą je pod kątem stanu ich zaawansowania technologicznego.
Pierwsze takie badanie stacji zlewnych
Jak zaznacza BGK, to pierwsze tego typu badanie stacji zlewnych w kraju. Analiza przeprowadzana będzie pośród wszystkich oczyszczalni i przedsiębiorstw wod-kan w Polsce. Badanie stanu technicznego stacji zlewnych pozwoli na wytypowanie tej, która zostanie poddana modelowej modernizacji.
– Działając w obszarze ścieków dowożonych, zdajemy sobie sprawę, jak istotną rolę w obiegu ścieków pełni stacja zlewna. Z naszych obserwacji wynika, że w Polsce występują oczyszczalnie, które borykają się z zapóźnieniami technologicznymi w tym zakresie. Przekonujemy się o tym na co dzień, wdrażając nasze oprogramowanie zlewnia.online w polskich oczyszczalniach. Dlatego kluczowym elementem ogólnopolskiego badania zlewni jest uświadomienie, jak rozwój technologiczny wpływa na poprawne funkcjonowanie samej stacji zlewnej oraz całego obiegu ścieków dowożonych do oczyszczalni – powiedział Wojciech Witowski, CEO firmy Ścieki Polskie.
Pierwszym etapem badania jest rozesłanie ankiet do wszystkich oczyszczalni i przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych w kraju. Ich wyniki posłużą do przygotowania raportu, który pokaże poziom zaawansowania technologicznego stacji zlewnych w Polsce.
Zidentyfikować problemy stacji zlewnych w Polsce
Badanie stacji zlewnych ma pomóc zidentyfikować problemy tego typu obiektów w Polsce, a także uszczelnić system ściekowy. Powinno to pozwolić zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska.
– Woda jest podstawowym elementem definiującym życie i jego bogactwo na danym obszarze. Dbałość o jej czystość i właściwe wykorzystanie pomogą uchronić nas przed deficytem wody, a w konsekwencji obniżeniem jakości naszego życia. System oczyszczania wody jest uzależniony od jego elementów składowych. Dlatego badanie punktów zlewnych jest kluczowe, aby usprawnić przy pomocy nowoczesnych technologii nieefektywne ogniwa całego procesu – powiedział Adam Żelezik, dyrektor Departamentu 3W w BGK.
Aby wziąć udział w badaniu należy odpowiedzieć na kilka pytań z ankiety, która została wysłana do wszystkich stacji zlewnych w kraju. Można ją też znaleźć w Internecie: docs.google.com.
Jak podaje BGK, termin składania ankiet upływa 17 lutego br. Publikacja raportu pokazującego stan techniczny stacji zlewnych w Polsce jest natomiast zaplanowana na 31 marca 2023 r. Natomiast na 7 kwietnia br. zaplanowano ogłoszenie wyników głosowania komisji w sprawie wyboru stacji zlewnej, która zostanie poddana kompleksowej modernizacji.
Badanie stacji zlewnych – pomoc dla oczyszczalni ścieków
Udział w ankiecie to szansa na sfinansowanie kompleksowej i modelowej modernizacji stacji zlewnej – podkreśla Bank. Jak zaznacza BGK, w modernizacji wykorzystane zostaną najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne i informatyczne. Mają one na celu ułatwienie kontroli ilości i jakości ścieków. Bank podkreśla, że kontrola jest kluczowa w kontekście ewidencji zbiorników bezodpływowych oraz transparentności obiegu ścieków. Dodaje też, że brak odpowiedniej ewidencji nieczystości dowożonych taborem asenizacyjnym może skutkować niespełnieniem wymagań aktualnego prawodawstwa krajowego oraz regulacji unijnych. Projekt ma pomóc polskim oczyszczalniom usprawnić kontrolę w tym zakresie.
Na podstawie nadesłanej informacji
fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)