ścieki pompowane do oczyszczalni

Awaria kolektorów w Warszawie – ścieki pompowane do oczyszczalni

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie (PGW) poinformowało wczoraj, że po 10 dniach akcji związanej z zatrzymaniem zrzutu ścieków do Wisły w Warszawie uruchomiono rurociąg, który transportuje nieczystości z siedmiu dzielnic stolicy do oczyszczalni „Czajka”.

Jak podało PGW, awaryjna przepompownia osiągnęła wczoraj 60% wydajności, ale jeszcze w tym tygodniu instalacja będzie działała z taką mocą, by całkowicie zahamować zrzut ścieków do rzeki.

Ścieki pompowane do oczyszczalni ścieków rurociągiem awaryjnym

Ilość ścieków wpadających do Wisły będzie się stopniowo zmniejszała. Pompy osiągną pożądaną moc po weryfikacji sprawności i szczelności instalacji – poinformował Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów podczas spotkania z dziennikarzami. Jak podaje PGW, szef kancelarii dodał też, że rurociąg będzie funkcjonował co najmniej przez dwa miesiące, by dać czas władzom miejskim na opracowanie alternatywnych rozwiązań. W tym okresie, instalacja będzie obsługiwana i nadzorowana przez wojsko i Wody Polskie. Następnie rurociąg zostanie zwinięty z uwagi na nadchodzącą zimę.

Jak podkreślają Wody Polskie, budowa przebiegła w szybkim tempie i 10 dni od decyzji premiera o utworzeniu alternatywnego rurociągu, został on oddany do użytku. Minister Dworczyk powiedział, że w tym czasie do Wisły spłynęło 2 mln m3 ścieków. Dodał też, że przepustowość dwóch nitek rurociągu, z których każda ma 1100 m jest ciągle zwiększana. Rury już w znacznym stopniu redukują ilość zanieczyszczeń wpadających do rzeki, do 50% w momentach nasilonego zrzutu.

Awaria kolektorów w Warszawie – będzie raport z akcji ratunkowej

W informacji podanej przez PGW Wody Polskie można też przeczytać, że w trakcie działań użyto 172 pontony, 2200 m rur oraz 10 pomp, a środki na budowę rurociągu pochodzą z Rezerwy Ogólnej Prezesa Rady Ministrów, która jest wykorzystywana m.in. na finansowania walki z sytuacjami kryzysowymi. Raport z akcji ratunkowej z uwzględnieniem kosztów zostanie przestawiony w najbliższych dniach – zapewniał Michał Dworczyk.

W budowie mostu pontonowego i rurociągu uczestniczyło ponad 500 osób. W prace zaangażowano szereg podmiotów, w tym służby, firmy, ośrodki naukowe i badawcze, a także eksperci z ministerstw gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, środowiska, infrastruktury, energii oraz przedstawiciele Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie. Koordynatorem akcji jest Krzysztof Woś, zastępca prezesa Wód Polskich – wylicza PGW.

Na podstawie www.wody.gov.pl

fot. PGW Wody Polskie

reklama

reklama

reklama

reklama

 

reklama