Zespół Prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach (KWP) podał informację, że policjanci wstępnie ustalili mechanizm nielegalnego gospodarowania odpadami. Za działaniami sprzecznymi z przepisami stoi prawdopodobnie 55-letni mężczyzna, który nielegalnie zagospodarowywał zużyty olej spożywczy.
Policja, WIOŚ i zużyty olej z lokali gastronomicznych
Prowadząc swoją działalność skupował on zużyty olej z lokali gastronomicznych na terenie całego kraju. Były to hotele, bary oraz restauracje. Następnie zwoził odpad na wynajętą przez siebie posesję w gminie Zagnańsk. Tam dokonywał składowania i wstępnego oczyszczania zużytego oleju. Ostatnim etapem przestępczego – według policji – procederu było zorganizowanie transportu oraz przygotowanie dokumentów do wywozu niebezpiecznego dla środowiska odpadu za granicę.
Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach, wspólnie z pracownikami Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska z Kielc (WIOŚ) w połowie sierpnia przerwali ten nielegalny proceder. W trakcie zatrzymania, przeszukali oni posesję oraz siedzibę firmy należącej do 55-letniego mężczyzny. Jak podała KWP, przeprowadzone zostały szczegółowe oględziny i zabezpieczono szereg dokumentów. Wśród dokumentów były między innymi te, na podstawie których śledczy ustalą jak długo mężczyzna prowadził sprzeczny z przepisami proceder.
Funkcjonariusze przesłuchali także 26-letniego syna mężczyzny, 37-letniego kierowcę cysterny oraz właściciela posesji, od którego 55-latek wynajmował cały plac.
Teraz cały zabezpieczony materiał oraz ustalony mechanizm nielegalnego procederu będzie szczegółowo badany przez policjantów oraz pracowników Inspekcji Ochrony Środowiska.
Co grozi za niewłaściwe postępowanie z odpadami?
Przy okazji KWP przypomniała, że za składowanie i przetwarzanie odpadów niebezpiecznych dla środowiska może grozić kara aresztu, a także wysoka kara administracyjna sięgająca nawet jednego miliona złotych.
Na podstawie nadesłanej informacji
Fot. KWP