Zakaz sprzedaży świetlówek

Zakaz sprzedaży świetlówek liniowych T5 i T8 zawierających rtęć

25 sierpnia 2023 r. zaczną obowiązywać przepisy wprowadzające zakaz sprzedaży świetlówek liniowych T5 i T8 zawierających rtęć. To efekt dyrektywy unijnej RoHS („Restriction of the use of Hazardous Substances). Jej celem ma być ochrona środowiska, a także zdrowia ludzi przed szkodliwymi odpadami zawierającymi ten pierwiastek – poinformowała firma Trilux Polska.

Zakaz sprzedaży świetlówek – narzędzie walki z globalnym ociepleniem

Jak tłumaczy firma, zakaz wprowadzania do obrotu świetlówek liniowych T5 i T8, zawierających rtęć ma pomóc w walce ze zmianami klimatu. Chodzi głównie o globalne ocieplenie spowodowane przez szkodliwe emisje CO2. Te w dużej mierze generuje właśnie oświetlenie.

Niestety skutków ekstremizacji pogody jest wiele. To fale upałów, które przetoczyły się ostatnio przez zachodnią i południową Europę, i pożary, które są ich skutkiem. Konsekwencją zmian klimatu są również powodzie na południu Europy i opady śniegu, które według polskich meteorologów niespodziewanie spadły na południu Polski w lipcu tego roku. W takiej sytuacji nie dziwi fakt przyśpieszania przez Unię Europejską (UE) decyzji, które mają spowolnić, jeśli nie zatrzymać, tempo zmian klimatu – twierdzi wspomniana firma.

Czas istotnych zmian w prawie – zakaz sprzedaży świetlówek T5 i T8

Jedna z tych decyzji dotyczyła modyfikacji dyrektywy ds. efektywności energetycznej, która wchodzi w życie w sierpniu 2023 r. Zakłada ona podniesienie dla krajów członkowskich celów w zakresie efektywności energetycznej do 2030 r. z pierwotnie przyjmowanych 9% do 11,7%. Ten dodatkowy wysiłek jest mierzony w stosunku do zaktualizowanych prognoz bazowych z 2020 r. Jest on zgodny z celami w zakresie zużycia energii pierwotnej i końcowej określonymi w Planie Celów Klimatycznych. Całkowite zużycie energii w UE do 2030 r. nie powinno przekroczyć 992,5 mln ton ekwiwalentu ropy naftowej (Mtoe) dla energii pierwotnej. W przypadku energii końcowej nie powinno być większe niż 763 Mtoe – dodała firma.

– W planie redukcji zużycia energii oświetlenie odgrywa kluczową rolę. Szacuje się, że odpowiada ono aż za 15% światowego zużycia energii i 5% emisji gazów cieplarnianych. To dwukrotnie więcej niż emisje spowodowane przez transport lotniczy. – Przyspieszenie zmian w tym obszarze poprzez eliminację energochłonnych źródeł światła i promocję smart rozwiązań redukujących jej zużycie jest zatem kluczowe – przekonywał Paweł Boryś, business development manager w Trilux Polska.

Wymiana oświetlenia na ledowe pozwoli zaoszczędzić

Jak obliczyli eksperci z firmy Trilux, wymiana konwencjonalnego oświetlenia na oprawy ledowe może zmniejszyć zużycie energii i jej koszty nawet o 76%. W połączeniu z systemem zarządzania światłem oszczędności mogą wynieść nawet 85%.

– Wiele firm i instytucji „przespało” moment na wymianę tradycyjnego oświetlenia na nowoczesne LED-y. Teraz już wyjścia nie mają, bo świetlówki T5 i T8 z dniem 25 sierpnia 2023 r. znikną z półek sklepowych. Wtedy bowiem zaczną obowiązywać nowe przepisy zakazujące ich wprowadzania na rynek. Co istotne, zwlekając z decyzją o wymianie źródeł światła na LED należy liczyć się także z rosnącymi cenami świetlówek. Tych na rynku będzie coraz mniej – wyjaśnił P. Boryś.

Na podstawie: prowly.com

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

Partner Portalu

partner merytoryczny

reklama

Partner Portalu

 

partner merytoryczny