wodociągi zachodniopomorskie

Wodociągi Zachodniopomorskie – prezes UOKiK wszczął postępowanie

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) otrzymał sygnały, że działająca na terenie 28 gmin spółka Wodociągi Zachodniopomorskie, żądała od odbiorców wody ponoszenia kosztów usuwania awarii przyłączy wodociągowych na odcinku od granicy nieruchomości, do miejsca wykonania włączenia do sieci wodociągowej. Jak podkreśla UOKiK, może to być uznane za nadużywanie pozycji dominującej spółki. Zgodnie z uchwałą i wyrokami Sądu Najwyższego, tego typu koszty powinny ponosić zakłady wodociągowe.

Wodociągi Zachodniopomorskie a postanowienia Sądu Najwyższego

W uchwale siedmiu sędziów z 2017 r. Sąd Najwyższy wyjaśnił kwestie dotyczące definicji przyłączy i ich własności, a w konsekwencji zasad ponoszenia kosztów usuwania awarii. Uznano, że przedsiębiorstwo wodociągowe obejmuje władztwo nad przyłączem najpóźniej z chwilą jego połączenia z siecią wodociągową. Uchwałę potwierdzano w wyrokach Sądu Najwyższego w kolejnych latach. Stwierdzono m.in., że: przyłącze na odcinku od granicy nieruchomości do połączenia z siecią wchodzi w skład sieci, ponieważ służy do doprowadzenia wody, jest przewodem i jest wykorzystywane w tym celu przez przedsiębiorstwo sieciowe. Mieszkaniec musi sfinansować budowę przyłącza wodociągowego na całej jego długości. Dotyczy to również odcinka poza granicą jego nieruchomości. Natomiast koszty usuwania awarii odcinka położonego poza granicą nieruchomości odbiorcy, powinno ponosić przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne, przejmując w posiadanie przyłącze z chwilą jego podłączenia do sieci. Obciążanie kontrahentów kosztami, które ponosić powinien przedsiębiorca, może stanowić nadużywanie pozycji dominującej – zaznaczył UOKiK.

Orzecznictwo Sądu Najwyższego jasno wskazuje, że to wodociągi powinny ponieść koszty naprawy przyłącza także poza granicą nieruchomości odbiorcy. Dlatego wszcząłem postępowanie antymonopolowe przeciwko spółce, której grozi kara do 10% rocznego obrotu – skomentował Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Regulatorem rynku wodno-kanalizacyjnego od roku 2018 jest Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie – przypomniał UOKiK.

Jak poinformować UOKiK o praktykach ograniczających konkurencję?

UOKiK prowadzi anonimowy program pozyskiwania informacji. Aby poinformować UOKiK o praktykach ograniczających konkurencję, należy wejść na stronę internetową i skorzystać z dostępnego tam formularza. Zastosowany system zapewnia całkowitą anonimowość, również wobec urzędu – podał UOKiK.

Na podstawie uokik.gov.pl

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

Partner Portalu

partner merytoryczny

Partner Portalu