Ustawa kaucyjna

Ustawa kaucyjna podpisana przez Prezydenta RP

Tak zwana ustawa kaucyjna została podpisana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z nią system kaucyjny w Polsce ma ruszyć w październiku br.

Ustawa kaucyjna przesunęła wejście systemu kaucyjnego na październik 2025 r.

Proces nowelizacji ustawy wprowadzającej system kaucyjny (tzw. ustawa kaucyjna) w Polsce właśnie dobiegł końca – przekazano w informacji prasowej z 23 grudnia 2024 r., zawierającej komentarz Konrada Robaka, dyrektora zarządzającego w TOMRA Collection Polska.

W konsekwencji przeprowadzonego procesu legislacyjnego termin startu systemu kaucyjnego przesunięto na 1 października 2025 r. Czy to oznacza spowolnienie w przygotowaniach? Czego możemy spodziewać się w ciągu tych najbliższych 10 miesięcy? – zapytano w informacji prasowej. Wskazano w niej także, że z początkiem października 2025 r. na półkach sklepowych zaczną pojawiać się napoje ze specjalnym logo, które będzie upoważniało sklepy do pobierania kaucji w wysokości 50 gr za butelki PET i puszki oraz 1 zł za butelki szklane. Konsumenci będą mogli odzyskać kaucję w całości po oddaniu pustego i niezgniecionego opakowania do sklepów o powierzchni ponad 200 m2. Możliwe będzie również zwrócenie opakowań z odzyskiem kaucji w tych sklepach, które dobrowolnie dołączą do systemu kaucyjnego.

Ustawa kaucyjna – przesunięcie terminu i czas na intensywne przygotowania

Dyrektor Robak podkreślił, że w sklepach w Polsce zostało już zainstalowanych ponad 1000 recyklomatów reprezentowanej przez niego firmy. Wskazał też, że kolejne instalacje są w planach. – Najbliższe miesiące to będzie okres intensywnych przygotowań, aby zapewnić odpowiednią liczbę wygodnych miejsc do oddawania opakowań. Tego konsumenci oczekują od sklepów. Z przeprowadzonych przez TOMRA badań w kilku krajach Europy wiemy, że aż 31% konsumentów wybrałoby inny sklep, gdyby napotkali kolejkę do recyklomatu lub w przypadku, gdy to urządzenie nie działa – dodał.

W informacji wskazano, iż miniony rok był czasem niepewności i dyskusji wokół terminów oraz zapisów w ustawie, regulujących działanie systemu kaucyjnego w Polsce. – Przesunięcie terminu o 10 miesięcy jest szansą dla sklepów, które już rozpoczęły przygotowania i planują je w najbliższym czasie. Zyskują one wartościowy czas na dostosowanie zaplecza do obsługi systemu kaucyjnego, przetestowanie i optymalizacje wybranych rozwiązań do zbiórki oraz przeszkolenie personelu. Takie podejście to inwestycja w przyszłość, która pozwoli działać sprawnie i efektywnie od początku funkcjonowania systemu. Ten czas jest wystarczający pod warunkiem, że przygotowania nie spowolnią a zostaną niezwłocznie podjęte – podkreślił Konrad Robak.

Konieczność prowadzenia kampanii informacyjno-edukacyjnych

Bieżący rok, obok pracy nad utworzeniem infrastruktury logistycznej i informatycznej, będzie kluczowy również pod kątem przygotowania konsumentów. Oznacza to konieczność zwiększenia ich świadomości na temat zasad funkcjonowania systemu kaucyjnego poprzez kampanie informacyjno-edukacyjne – zaznaczono w informacji.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

reklama

partner merytoryczny

reklama

Partner Portalu