Skrzynka z narzędziami

Ruszają konsultacje społeczne projektu rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju oraz Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie znaków i sygnałów drogowych. Akt wykonawczy umożliwi samorządom wprowadzanie takich rozwiązań w organizacji ruchu, które zwiększą bezpieczeństwo rowerzystów i ułatwią im poruszanie się po drogach.

 

Projekt rozporządzenia przewiduje wyznaczenie na jezdniach śluz dla rowerów, wprowadzenie ruchu rowerów „pod prąd”, bez wyznaczania pasów ruchu, czyli dopuszczenie dwukierunkowego ruchu rowerowego w jezdniach ulic jednokierunkowych, a także umożliwienie jazdy cyklistom na jednym pasie wspólnie z pojazdami transportu publicznego. Ponadto zaproponowano wprowadzenie nowych, trójkomorowych sygnalizatorów świetlnych, dedykowanych ruchowi rowerowemu.

 

Poddane konsultacjom przepisy to swego rodzaju „skrzynka z narzędziami” dla samorządów, dzięki którym będą one miały więcej możliwości kreowania przyjaznej przestrzeni miejskiej. Inicjatorzy powyższych zmian zakładają, że wpłyną one na zwiększenie ilości podróży jednośladami w miastach, co w efekcie nie tylko przełoży się na zminimalizowanie problemu kongestii, ale również będzie wpływało na poprawę jakości powietrza w miastach.

 

Konsultacje społeczne projektu potrwają przez miesiąc.

 

Na podstawie: www.mir.gov.pl

fot. freeimagines.com

Partner Portalu

Partner Portalu

partner merytoryczny

Partner Portalu