Styczniowo-marcowy numer kwartalnika „Prawo i Środowisko” wydawanego przez Dziennikarską Agencję Wydawniczą MAXPRESS przynosi bogatą lekturę artykuł poświęconych przede wszystkim prawnym aspektom ochrony środowiska.
Początek wydania to obszerny przegląd legislacyjnych prac parlamentarnych i rządowych, kryjący się pod dwoma tytułami – „W Sejmie i Senacie” oraz „Z obrad rady ministrów”.
Z kolei materiał pt. „W Komisji Europejskiej” prezentuje szereg działań podjętych przez organ Unii Europejskiej wobec państw nie wywiązujących się ze swoich obowiązków członkowskich wobec Wspólnoty.
Ochrona środowiska i prawo, czyli styczniowo-marcowy numer kwartalnika „Prawo i Środowisko”
W tekście pt. „Kontrole NIK” opisano szereg kontroli podjętych przez Najwyższą Izbę Kontroli, których obszarem były różne dziedziny związane także z szeroko pojętą ochroną środowiska.
Zagłębiając się bardziej w wydanie czytelnik trafi na artykuł przygotowany przez dr inż. Beatę B. Kłopotek pt. „Europejska strategia na rzecz tworzyw sztucznych w gospodarce o obiegu zamkniętym a gospodarka odpadami. Wyzwania związane z produkcją i używaniem tworzyw sztucznych”.
Kolejne publikacje zamieszczone w wydaniu noszą tytułu „Opłata recyklingowa za torby foliowe”, „Zwrot odpadów nielegalnie przywiezionych do Polski” i „Dotacje na racjonalną gospodarkę odpadami”.
Doktor Bartosz Draniewicz przygotował do tego wydania dwa teksty. Pierwszy to obszerny materiał zatytułowany „Propozycje zmian w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach”, drugi jest natomiast dedykowany zagadnieniom związanym z nowym Prawem wodnym i nosi tytuł „Opłaty podwyższone w ustawie – Prawo wodne”.
Również dwa teksty do tego wydania kwartalnika przygotował Przemysław Gogojewicz. „Przeciwdziałanie zanieczyszczeniom w praktyce”, taki tytuł nosi pierwszy z jego artykułów. Drugi z kolei opublikowany został pt. „przyłącza w aspekcie ochrony środowiska”.
„Pułapki na zwierzęta” – pod takim tytułem opublikowany został artykuł przygotowany przez dr Magdalenę Micińską-Bojarek, reprezentującą Kujawsko-Pomorską Szkołę Wyższą w Bydgoszczy.
Wydanie zamyka natomiast recenzja napisana przez prof. dr hab. Wojciecha Radeckiego z Instytutu Nauk Prawnych PAN, Zakład Prawa Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Publikacja jest zatytułowana „Troska o wody w Republice Słowackiej”.
Zainteresowanych szczegółami zagadnień poruszonych w poszczególnych artykułach odsyłamy do lektury wydania.