Nature Restoration Law

Polski rząd przeciwko Nature Restoration Law

Na odbywającym się 17 czerwca 2024 r. posiedzeniu Rady Unii Europejskiej, polski rząd sprzeciwił się poparciu Nature Restoration Law (NRL). Jak przekazała Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, jest to unijne prawo, mające na celu odbudowę przyrody.

Nature Restoration Law przyjęte pomimo sprzeciwu kilku krajów

Polski rząd sprzeciwił się poparciu NRL. Przeciwko były także Węgry, Włochy, Finlandia, Szwecja i Holandia. Od głosu wstrzymała się Belgia. Pomimo sprzeciwu niektórych państw, za przyjęciem NRL zagłosowało 20 krajów członkowskich. Jak uważa ClientEarth, jest to bardzo dobra wiadomość zarówno dla mieszkańców miast, jak i rolników. Nature Restoration Law dotyczy ochrony i przywracania ekosystemów lasów, rzek i miast, bezpieczeństwa żywnościowego, a także zwiększenia bezpieczeństwa państwa w związku z zagrożeniem ze wschodu.

Nature Restoration Law ma nas osłonić przed negatywnymi skutkami zmian klimatu, które już teraz dotykają Polskę. Niestety mimo poparcia trzech czwartych społeczeństwa, apeli naukowców i organizacji pozarządowych polski rząd zdecydował się utrzymać szkodliwą linię swoich poprzedników z PiS i stanął po stronie krajów, które odmówiły poparcia tego prawa. Na szczęście większość krajów UE wykazała się większą odpowiedzialnością i dalekowzrocznością – powiedziała Marta Klimkiewicz z Fundacji ClientEarth. Z badania przeprowadzonego przez Instytutu Spraw Publicznych wynika, że 75% mieszkańców uważa, że Polska powinna poprzeć przepisy dotyczące odbudowy zasobów przyrodniczych.

Całkowicie niezrozumiałe jest działanie wbrew tak jasnym oczekiwaniom społeczeństwa oraz własnym obietnicom wyborczym, które były składane jeszcze w ubiegłym roku. Polski rząd nie skorzystał z szansy, by ramię w ramię z innymi krajami głosować za. Na szczęście jesteśmy częścią europejskiej rodziny i dziś jest pierwszy dzień pracy nad wprowadzaniem prawa o odtwarzaniu przyrody. Nieodmiennie, jako organizacje pozarządowe, podtrzymujemy swoją gotowość do pracy nad wdrażaniem Nature Restoration Law w Polsce – oceniła Justyna Choroś z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Jakie zmiany wprowadza nowe unijne prawo?

Dzisiejsze głosowanie to wielki sukces dla przyrody, a jednocześnie wielka porażka naszego rządu. Mimo obietnic wyborczych Polska stanęła po stronie przeciwników ochrony przyrody, wbrew interesowi i woli polskiego społeczeństwa. Odpowiedzialność za tę decyzję obarcza rząd, który do końca blokował poparcie przez Polskę tego przełomowego prawa – powiedział Augustyn Mikos z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.

Przedstawiciele organizacji pozarządowych, w ramach kampanii „Natura Ratuje Ludzi”, wskazywali, że proponowane działania, jak choćby odtwarzanie mokradeł czy odbudowa lasów, mogą pomóc w budowie „Tarczy Wschód”, której jednym z elementów obronnych mają być zapory naturalne, utrudniające mobilność przeciwnika.

Rozporządzenie ws. odbudowy zasobów przyrodniczych oznacza zdrowsze lasy, swobodnie płynące rzeki, więcej terenów zielonych w miastach. Oznacza mniej susz, powodzi i fal upałów, czystsze powietrze i wodę, bezpieczne rolnictwo i gospodarkę opartą na stabilnych fundamentach. Szacunkowe korzyści płynące z odbudowy są średnio 8-10 razy większe niż jej koszty. Wysokie korzyści przyniesie nam tylko dobrze zaplanowane i w pełni wdrożone prawo. Wzywamy Ministerstwo Klimatu i Środowiska do jak najszybszego rozpoczęcia prac nad przygotowaniem planu odbudowy zasobów przyrodniczych, na którego wypracowanie mamy dwa lata, oraz włączenie do prac, od samego początku, szerokiego grona interesariuszy – skomentował Dariusz Gatkowski z WWF Polska

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

Partner merytoryczny

Partner Portalu

partner merytoryczny