rozwiązania dla gospodarki odpadami

Miały być nowoczesne rozwiązania dla gospodarki odpadami

Na postawie zebranych materiałów policjanci i prokuratorzy ustalili, że jedna z firm działająca na terenie woj. lubelskiego w latach 2016-2019 wystąpiła o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej na realizację dwóch projektów. Pierwszy z nich miał dotyczyć systemu inteligentnej zbiórki starych telefonów komórkowych, a drugi – opracowania samoobsługowych maszyn recyklingowych oraz inteligentnego systemu zbiórki odpadów. Jak podaje Komenda Główna Policji (KGP) na swojej stronie internetowej, firma wystąpiła o dofinansowanie wynoszące łącznie 3,2 mln zł.

Jest dozór policji, a miały być nowoczesne rozwiązania dla gospodarki odpadami

Beneficjentowi projektu udało się uzyskać 2,5 mln zł, a pozostała część środków, po wykryciu nieprawidłowości, została zablokowana przez Lubelską Agencję Wspierania Przedsiębiorczości (LAWP). Okazało się bowiem, że firma podczas realizacji projektu przekładała nieprawdziwe oświadczenia i dokumenty o realizacji poszczególnych etapów.

Policjanci zajmujący się przestępczością gospodarczą z Komendy Miejskiej Policji w Lublinie ustalili, że urządzenia, które miały być innowacyjne, faktycznie zostały zakupione w Niemczech za kwotę niewiele ponad 30 tys. zł. Były to urządzenia seryjne, niespełniające warunków projektu, a pracownicy firmy-beneficjenta jedynie lekko je zmodyfikowali.

Stąd też kryminalni zatrzymali 43-letniego prezesa Zarządu firmy, a podczas przeszukania siedziby firmy zabezpieczono część pozyskanych przez przedsiębiorstwo maszyn, które zostały poddane oględzinom biegłego. Podejrzany został doprowadzony do prokuratury, gdzie usłyszał dwa zarzuty oszustwa w stosunku do mienia wielkiej wartości. Na poczet przyszłej kary zabezpieczono majątek podejrzanego w postaci nieruchomości wartych przeszło 3,1 mln zł. jednocześnie stróże prawa zaznaczają, że sprawa ma charakter rozwojowy.

Wobec podejrzanego sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji. 43-latkowi grozi kara do 10 lat więzienia.

Na podstawie policja.pl

fot. Policja

reklama

reklama

partner portalu

reklama

reklama

reklama