Był przewóz koralowca – może być więzienie

Piękny, dwukilogramowy okaz koralowca białego (Scleractinia SPP) usiłował przemycić przez polsko-ukraińskie przejście graniczenie w Medyce obywatel Ukrainy, który wpadł podczas kontroli celnej – poinformowała Izba Celna w Przemyślu.

Przemyt został ujawniony, gdy do odprawy trafił samochód osobowy na czeskich tablicach rejestracyjnych. Koralowiec biały ukryty był w bagażu podręcznym. Mężczyzna, który go przewoził tłumaczył się tym, że nie wiedział, iż przewożony okaz podlega ochronie na podstawie Konwencji Waszyngtońskiej CITES, a na jego przewóz przez granicę trzeba mieć stosowne zezwolenie.

Celnicy przypominają jednak, że w świetle przepisów nie ma znaczenia, czy przewóz dotyczy żywych zwierząt czy przedmiotów z nich wykonanych. Okazy w rozumieniu Konwencji CITES to osobniki żywe, martwe i produkty pochodne np.: trofea, skóry, wyroby skórzane, koralowce/muszle i ich fragmenty (biżuteria, pamiątki), żywność, leki, wyroby z kości słoniowej, rogu nosorożca, drewna.

Przeciwko mężczyźnie Służba Celna wszczęła postępowanie karne. Zgodnie z przepisami proceder ten jest zagrożony karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat oraz konfiskatą przewożonych okazów.

Na podstawie www.przemysl.scelna.gov.pl

fot. Izba Celna w Przemyślu

Partner Portalu

Partner Portalu

partner merytoryczny

Partner Portalu