przestępczości środowiskowej

Pierwszy w Polsce Zespół Terenowy ds. zwalczania przestępczości środowiskowej

W miniony piątek, 16 grudnia, w siedzibie Centralnego Laboratorium Badawczego Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie (GIOŚ) odbyła się uroczystość otwarcia pierwszego Zespołu Terenowego Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej GIOŚ (DZPŚ) w Polsce. To kolejny krok i kolejny punkt na mapie Polski w walce o ochronę środowiska – podkreśla GIOŚ.

Zwalczanie przestępczości środowiskowej – pierwszy Zespół Terenowy w Małopolsce

Uroczystość otwarcia pierwszego Zespołu Terenowego DZPŚ przypadła na Małopolskę. Decyzją kierownictwa Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, to właśnie Kraków stał się pierwszym takim miejscem. Jak podkreślano, tworzenie ogólnopolskich struktur ma być wsparciem dla wojewódzkich inspekcji w jeszcze skuteczniejszej walce o lepsze środowisko.

Obecna podczas towarzyszącej uroczystości konferencji Magda Gosk, p.o. Głównego Inspektora Ochrony Środowiska podkreślała rolę takich działań: – Dajemy mocny i stanowczy sygnał przestępcom, że nie ma naszej zgody na zanieczyszczanie środowiska. Od dzisiaj jesteśmy obecni również w Krakowie. Rozwój wydziałów w wojewódzkich inspekcjach oraz zespołów terenowych GIOŚ to priorytet w chronieniu naszego dobra jakim jest bez wątpienia środowisko.

Podczas przedstawiania struktury i zadań nowego zespołu zwrócono uwagę przede wszystkim na potrzebę powstawania takich zespołów, jak DZPŚ. Głównym ich zadaniem będą pozaplanowe kontrole interwencyjne. Do ich kompetencji należeć będzie również typowanie potencjalnych podejrzanych miejsc, służących do nielegalnego porzucania lub deponowania odpadów, w tym niebezpiecznych. Priorytetową misją będzie także współpraca z wojewódzkimi inspekcjami w zakresie przeciwdziałania i wykrywania przestępstw oraz wykroczeń przeciwko środowisku.

Drony podstawą w zadaniach prewencyjnych

Jak podają statystyki, które zostały zaprezentowane na konferencji, w okresie 2021-2022 liczba wykonanych analiz to 238, a liczba wniosków o interwencję wyniosła 2782. Podane liczby dotyczą zgłoszeń przy użyciu elektronicznego formularza oraz aplikacji mObywatel.

Jak zaznacza GIOŚ, warto zauważyć, że potwierdzonych wniosków było aż 947. Ujawnienie takich miejsc było możliwe m.in. dzięki nowoczesnemu sprzętowi, jakim dysponuje obecnie DZPŚ. Dla przykładu bezzałogowe statki powietrzne, (popularnie określane dronami) stanowią podstawę w zadaniach prewencyjnych. Od 2021 r. do ubiegłego tygodnia użyto ich 141 razy. Są one wyposażone w kamerę termowizyjną, która pozwala wykonać nagrania jednocześnie w podczerwieni i standardowo. Kamera jest wyposażona również w dalmierz. To w znacznym stopniu pozwala na dokładne i określenie lokalizacji czy odległości wytypowanych miejsc podczas działań inspektorów. W przypadku, gdy odpady komunalne zostaną zakopane pod ziemią, w wyniku zachodzących chemicznych procesów i wydziela się ciepło. Inspekcja zaznacza, że kamery będące na wyposażeniu GIOŚ-u są w stanie takie miejsca odnaleźć.

Zespół Terenowy – kolejny bieg wrzucony w zwalczaniu przestępczości środowiskowej

Wzrost ujawnionych miejsc z porzuconymi odpadami był jednym z powodów powołania Zespołu Terenowego – tłumaczy GIOŚ. Zespół poza pracą w województwie małopolskim będzie wspierał również Inspekcję Ochrony Środowiska (IOŚ) działającą w województwach ościennych.

– Wrzucamy kolejny bieg w zwalczaniu przestępczości środowiskowej, rozwijając powołany w GIOŚ Departament Przestępczości Środowiskowej o nowe zespoły terenowe – podsumował Krzysztof Gołębiewski, p.o. zastępcy Głównego Inspektora Ochrony Środowiska. – Wzrost wykrywalności i surowe kary mają w efekcie zmniejszyć ilość porzucanych odpadów i zwiększyć bezpieczeństwo Polski – podkreślił na koniec swoje wypowiedzi.

Przy okazji GIOŚ przypomniał, że Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu i środowiska mocno postawił na walkę z przestępcami środowiskowymi. Powstanie Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej było jego priorytetem, tak jak zaostrzenie kar czy wprowadzenie formularza zgłoszeniowego w aplikacji mObywtael z funkcją goelokalizacji.

Podczas konferencji obecny był Łukasz Kmita, wojewoda małopolski oraz przedstawiciele służb współpracujących na co dzień z IOŚ w Małopolsce.

W Polsce w wojewódzkich inspekcjach działa już siedem Wydziałów Zwalczania Przestępczości Środowiskowej. Powstały one w Poznaniu, Gdańsku, Zielonej Górze, Wrocławiu, Kielcach, Opolu i Katowicach. Kraków jest pierwszym miastem na mapie Polski z Zespołem Terenowym DZPŚ GIOŚ.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

Partner Portalu