Wizyta studyjna w rzeszowskim WIOŚ-u

W ramach strategii Funduszu Współpracy Dwustronnej dla Programu Operacyjnego PL03 „Wzmocnienie monitoringu środowiska oraz działań kontrolnych” Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Rzeszowie gościł pracowników Norweskiego Instytutu Badań Powietrza (NILU), Norweskiej Agencji Środowiska (NAŚ), Ministerstwa Środowiska, Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także przedstawicieli Wojewody Podkarpackiego i Marszałka Województwa Podkarpackiego.
 
Celem wizyty była wymiana wiedzy i doświadczeń w zakresie organizacji i funkcjonowania systemu oceny jakości powietrza oraz podsumowanie działań związanych z realizacją projektu pn. „Wzmocnienie systemu oceny jakości powietrza w Polsce w oparciu doświadczenia norweskie”, dofinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014.
 
W trakcie dwudniowej wizyty goście zapoznali się z efektami realizowanego projektu, zwiedzili laboratorium WIOŚ-u, zmodernizowaną i nowocześnie wyposażoną automatyczną stację monitoringu jakości powietrza w Rzeszowie oraz uruchomioną w 2015 r. automatyczną stację monitoringu powietrza w Mielcu.
 
W ramach projektu, obejmującego środki finansowe dla WIOŚ-u w Rzeszowie w łącznej kwocie 2,1 mln zł, został dostarczony sprzęt pomiarowy, informatyczny i wyposażenie laboratorium. Pozwoliło to na wykonanie szeregu prac związanych z poprawą i usprawnieniem funkcjonowania systemu monitoringu jakości powietrza w woj. podkarpackim. Prace objęły m.in. wymianę kilkuletniego, wyeksploatowanego już sprzętu pomiarowego, zapewnienie sprzętu zastępczego na wypadek awarii, zagwarantowanie kompletności serii pomiarowych na potrzeby rocznych ocen jakości powietrza, a także uruchomienie nowych pomiarów automatycznych ozonu i benzenu w kryterium ochrony zdrowia i ochrony roślin. Ponadto udało się uruchomić automatyczne pomiary pyłu PM10 dodatkowo na trzech stacjach tła miejskiego, rozszerzyć sieć monitoringu powietrza o trzy stacje pomiarowe, wdrożyć centralny system do gromadzenia, transmisji, weryfikacji i wizualizacji danych CAS oraz uruchomić nową stronę internetową WIOŚ-u w Rzeszowie do wizualizacji wyników pomiarów ze stacji monitoringu powietrza.
 
W ramach realizacji projektu WIOŚ otrzymał również ujednolicone w skali kraju wytyczne i metodyki stosowane w monitoringu powietrza. Pracownicy WIOŚ-u uczestniczyli w szkoleniach i wyjazdach studyjnych do Norwegii, gdzie zapoznali się z funkcjonowaniem sieci monitoringu jakości powietrza, w tym z kwestiami związanymi z zapewnianiem wysokiej jakości pomiarów zanieczyszczenia powietrza. Dokonali wymiany doświadczeń związanych z prowadzeniem pomiarów jakości powietrza i wykonywaniem analiz chemicznych w laboratorium. Mieli możliwość oglądnięcia i zapoznania się z funkcjonowaniem kompleksowej stacji monitoringu jakości powietrza, zlokalizowanej na południu Norwegii w Birkenes, oraz stacji komunikacyjnej w Oslo. Poszerzyli również swoją wiedzę na temat metod modelowania dyspersji zanieczyszczeń powietrza, wykorzystywanych przez Norweski Instytut Badań Powietrza.
 

Partner portalu

 

Artykuły i aktualności

Partner portalu