Nieszczelne szamba, odpływy nadmiaru nieczystości oraz brak umów i rachunków za usługę opróżniania zbiorników, to uchybienia ujawnione przez funkcjonariuszy poznańskiego Eko Patrolu w związku z podjętymi działaniami w zakresie gospodarowania nieczystościami płynnymi.
Do strażników z poznańskiego Eko Patrolu dotarło zgłoszenie, dotyczące nielegalnego odprowadzania nieczystości ciekłych do strumienia Plewianka. Zgłaszający wskazali nieruchomość położoną w bezpośrednim sąsiedztwie strumienia, jako potencjalne źródło rozchodzącego się odoru.
Strażnicy, którzy podjęli interwencję w tej sprawie działania rozpoczęli od „spaceru” wzdłuż ogrodzenia nieruchomości. Na końcu działki, na terenie graniczącym z ww. strumieniem, natrafili na grunt przesiąknięty fekaliami, które w sposób swobodny, zgodnie z nachyleniem terenu spływały w kierunku strumienia.
W związku z tym postanowili sprawdzić gospodarowanie nieczystościami ciekłymi na terenie nieruchomości, gdzie stwierdzili nielegalne odprowadzenie zawartości zbiornika bezodpływowego (szamba). Zbiornik ów wykonany jest z cegieł połączonych zaprawą murarską, prawdopodobnie nie posiada dna i ma zamontowany odpływ nadmiaru cieczy, a w trakcie inspekcji wypełniony był w całości gęstymi fekaliami. Właściciel nie posiadał żadnego potwierdzenia na usługę opróżniania szamba i sam przyznał, że pod ziemią jest rura drenażowa odprowadzająca nieczystości w kierunku strumienia.
Z nie lepszą sytuacją strażnicy spotkali się przy ul. Miętowej. Gdzie stwierdzili, że nieczystości płynne z jednego budynku zamiast do zbiornika odprowadzane są do rowu. Również w tym przypadku w procederze tym wykorzystano naturalne warunki terenowe, które ułatwiały nielegalne odprowadzanie odpadów. Kontrola przeprowadzona przez strażników Eko Patrolu ujawniła brak umowy i rachunków na wywóz odpadów ciekłych.
Jak informuje poznańska straż miejska, mandaty na łączną kwotę 900 zł to tylko początek przywracania cywilizowanych zasad postępowania z odpadami ciekłymi na skontrolowanych nieruchomościach. Już wkrótce zbiorniki zostaną opróżnione w ramach prac zastępczych co pozwoli ocenić ich szczelność.
Na podstawie www.sm.poznan.pl
fot. SM Poznań