Osuwiska – temat niezwykle istotny

W dniach 19-22 maja br. w Wieliczce odbyła się Ogólnopolska Konferencja Osuwiskowa „O!SUWISKO”. Wydarzenie było elementem szerszej strategii informacyjnej, która ma uświadamiać mieszkańcom i samorządowcom zagrożenia związane z osuwiskami.

 

Jednym z głównych z celów spotkania było zaprezentowanie wyników realizacji dwóch etapów projektu System Osłony Przeciwosuwiskowej (SOPO), realizowanego od 2006 r. przez Państwowy Instytut Geologiczny na zamówienie ministra środowiska, a finansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Program SOPO dzieli się na cztery etapy. Jego podstawowym celem jest rozpoznanie i udokumentowanie wszystkich osuwisk i terenów potencjalnie zagrożonych ruchami masowymi w Polsce oraz założenie systemu monitoringu na wybranych osuwiskach.
 
– Państwowy Instytut Badawczy zdecydował się na zorganizowanie konferencji o tematyce tak istotnej, szczególnie dla administracji samorządowej. Z uwagi na udział środowisk badawczo-naukowych oraz przedstawicieli władz i służb lokalnych, spotkanie to jest ważnym forum wymiany informacji i doświadczeń oraz wyeksponowania problemów, z jakimi spotykają się na co dzień zarówno samorządowcy, jak i geolodzy dokumentujący osuwiska – powiedziałSławomir Brodziński, Główny Geolog Kraju.
 
Do tej pory zweryfikowano dane dotyczące osuwisk w Polsce pozakarpackiej oraz rozpoznano ponad 50 tys. osuwisk w rejonie karpackim. Następny etap, obejmujący kolejne zagrożone regiony, rozpocznie się w przyszłym roku.
 
Program konferencji obejmował sesje poświęcone m.in. problematyce rejestracji i kartografii osuwisk, monitoringu i zabezpieczeń na osuwiskach oraz zagadnieniom legislacyjnym. Poruszano również tematy praktycznych aspektów zabezpieczania osuwisk, z uwzględnieniem możliwości ekonomicznych i technicznych.
 
fot. http://pixabay.com

 

Artykuły i aktualności

 

partner merytoryczny