Co dalej z Chrobrym?

18 listopada 2014 r. doszło do „dendrologicznej” tragedii. Płonął Dąb Chrobry, jedno z najstarszych drzew w Polsce. Dzień później, w siedzibie Nadleśnictwa Szprotawa, odbyło się spotkanie w sprawie ustalenia dalszego postępowania po tym pożarze.
 
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele służb ochrony przyrody oraz straży pożarnej. Po dokonaniu wizji lokalnej stwierdzono, że dzięki szybkiemu ugaszeniu ognia jest duże prawdopodobieństwo utrzymania żywotności drzewa. Tym samym – wraz z rozpoczęciem wiosennej wegetacji – będzie można określić faktyczne skutki pożaru.
 
Podczas spotkania ustalono, że należy jeszcze zabezpieczyć teren przed dostępem osób postronnych. W tym celu Nadleśnictwo Szprotawa zobowiązało się do wykonania ogrodzenia oraz do umieszczenia tablicy ostrzegawczej przed zagrożeniem osób przebywających w obrębie spalonego drzewa. Wśród wniosków padło stwierdzenie, iż konieczne jest podjęcie działań mających na celu określenie stanu zdrowia i statyki drzewa. Ważnym jest też zastosowanie się do wskazanych przez specjalistów procedur dalszego postępowania. Urząd Miejski w Szprotawie wspólnie z Nadleśnictwem podejmą działania w celu pozyskania środków na ekspertyzy i działania zabezpieczające.
 
Dąb Chrobry to znany w całej Europie ok. 760-letnie drzewo – pomnik przyrody. Został on objęty tą formą w 1966 r. Zebrane z tego dębu żołędzie zostały poświęcone przez papieża Jana Pawła II w 2004 r., podczas pielgrzymki leśników do Watykanu. W szkółce w Rudach Raciborskich wyhodowano z nich 500 sadzonek, które zostały rozsadzone po całej Polsce jako tzw.dęby papieskie, upamiętniające papieża Polaka.
 

Partner Portalu

Partner Portalu