Życie wolne od plastiku

Życie wolne od plastiku w Legnicy

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Legnicy (ZSO nr 4) zorganizował VI Międzyszkolny Konkurs Przyrodniczy pt. „Ziemia wolna od plastiku”. Z sześciu startujących placówek najlepsi okazali się uczniowie właśnie tej szkoły – poinformował Urząd Miasta Legnica (UM).

Życie wolne od plastiku – konkurs dla uczniów w Legnicy

Jak zaznacza legnicki magistrat, tematyka konkursu doskonale wpisała się w trwającą od marca miejską akcję „Zrywam z plastikiem”. Uczestnikami byli uczniowie trzecich klas gimnazjalnych oraz klas ósmych szkół podstawowych (SP 18, SP 19, SP 16), Zespołu Szkół w Krotoszycach i Zespołu Szkół Muzycznych w Legnicy i oczywiście ZSO nr 4. Startujący w konkursie uczniowie musieli wykazać się znajomością m.in.: zasad segregacji odpadów, surowców odnawialnych i nieodnawialnych, wpływu tworzyw sztucznych na żywność, pojęcia recyklingu i tworzyw sztucznych, a nawet historii rozwoju tworzyw sztucznych.

Warto zaznaczyć, że edukatorzy z wydziałów gospodarowania odpadami i promocji w UM zapoznawali młodzież z zasadami segregacji odpadów komunalnych. Zachęcali także do wzięcia udziału w miejskim projekcie ekologicznym #zrywamzplastikiem. Podczas prezentacji omówili powody, dla których miasto walczy z plastikowymi wyrobami jednorazowego użytku. Edukatorzy wskazywali także na sposoby ograniczania stosowania plastiku w różnych sytuacjach codziennego życia. Zaprezentowano też film pokazujący, w jaki sposób odpady (w tym plastik) zanieczyszczają i uśmiercają głównie faunę morską na całym świecie.

Wszyscy widzimy, jak plastik jest dzisiaj wszechobecny, zwłaszcza ten jednorazowy. Już teraz wiadomo, że znajduje się w naszych organizmach, podobnie jak w organizmach wielu zwierząt. To może przynieść wyłącznie bardzo złe konsekwencje. Dlatego edukacja w tym zakresie jest tak ważna. Cieszę się, że uczniowie chętnie budują swoją wiedzę na ten temat, a Urzędowi Miasta dziękuję za inspirowanie młodzieży do wypowiedzenia indywidualnej wojny z plastikiem – skomentowała Anna Hawrylczak-Małańczak, dyrektor ZSO nr 4.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UM Legnica

fot. UM Legnica

partner portalu

reklama

reklama

reklama