bez odpadów

Życie bez odpadów

Na rynek wchodzi książka interesująca dla wszystkich, którzy zastanawiają się czy da się żyć bez odpadów i jak może wyglądać codzienność, w której unika się ich wytwarzania.

W zapowiedzi tej pozycji wydawniczej można przeczytać: „Jest taka grupa ludzi, którzy kupując chleb proszą o zapakowanie go w swoje bawełniane woreczki, warzywa kupują tylko na targach lub w kooperatywach, mleko biorą z mlekomatów i zawsze mają przy sobie torbę za zakupy. Sami robią środki czystości, reperują rzeczy zamiast je wyrzucać i nie kupują prezentów – wolą zaprosić kogoś do teatru lub podarować lot szybowcem… Niektórzy widzą w nich wariatów inni rewolucjonistów. Oni sami nie lubią etykietek, a łączy ich to, że chcą żyć bez śmieci”.

Czy da się żyć bez odpadów?

Chodzi o książkę pt. „Życie Zero Waste”, opowiadającą o ludziach, którzy nie chcą wytwarzać śmieci i wierzą, że w ten sposób są w stanie ulepszyć świat – zarówno otoczenie, w którym żyjemy, jak i poprawić jakość swojego życia.

Autorka, Katarzyna Wągrowska, od kilku lat wprowadza w życie zasady życia bez odpadów, jak sama zaznacza z różnym skutkiem, ale z niezmiennym entuzjazmem. W książce „Życie Zero Waste” dzieli się ona swoim doświadczeniem, daje konkretne porady, pokazuje, jak dziś, mieszkając z rodziną w dużym mieście w Polsce można próbować żyć bez śmieci.

Kiedy pierwszy raz usłyszałam o ludziach, którzy nie produkują śmieci, myślałam, że to albo wielkie oszustwo, albo morderczy wysiłek. Nic bardziej mylnego! Zero waste to droga do lepszego życia. To kupowanie na targach i w małych sklepikach świeżych produktów bez opakowań, u sprzedawców, którzy ze zdziwieniem odkładają na bok foliowe torebki. To półki, na których stoją tylko szklane opakowania, to smak i zapach bez sztucznych dodatków. Wreszcie – to czas spędzany wspólnie na aktywnościach, które okazują się lepszym prezentem dla najbliższych niż kolejny niepotrzebny przedmiot. Zero waste to frajda z tego, że ja sama mogę zrobić coś dobrego i wielkiego dla przyszłych pokoleń – mówi autorka książki. – Chciałabym zaprosić cię do tego świata i dać ci praktyczny poradnik, jak być zero waste w Polsce. Jak zacząć? Na co uważać? Jak się nie zrazić? Jak ułatwić sobie życie? Jak zrobić domowy jogurt, makaron lub mydło? Zdziwisz się, jakie to proste! Ta książka pokaże ci, jak
czerpać ze świata pełnymi garściami, nie niszcząc go – dodaje Katarzyna Wągrowska.

Na podstawie nadesłanej informacji.

reklama

partner portalu